Artykuł sponsorowany

Drewniane tarasy – najważniejsze zalety i wady

Drewniane tarasy – najważniejsze zalety i wady

Drewno staje się coraz chętniej wykorzystywane do budowy tarasów, ponieważ jest materiałem naturalnym i nadaje przestrzeni ciepłego wyglądu. Z jednej strony, nie nagrzewa się do zbyt wysokich temperatur latem, z drugiej można stąpać po nim boso z przyjemnością nawet w chłodne dni. Wymaga regularnej pielęgnacji, za którą odwdzięcza się pięknym wyglądem przez dziesiątki lat.

Walory estetyczne drewnianego tarasu

Lubimy stawiać na materiały, które są nie tylko ładne, ale i  przyjemne w użytkowaniu. Drewno jest materiałem uniwersalnym, który pasuje zarówno do nowoczesnych jak i oldschool'owych wnętrz i przestrzeni. Mamy dostęp do wielu gatunków drewna, które mają różne odcienie. Ciemne, jasne, wpadające w czerwień lub o chłodnych odcieniach. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo, niektóre gatunki drewna możemy olejować preparatami, które zawierają barwiące dodatki. Ujednolicamy w ten sposób barwę wszystkich desek. Bezpośredni kontakt naszych stóp z tarasem wykonanym z drewna jest znacznie przyjemniejszy od kontaktu z ceramicznymi płytkami. Wielu osobom kojarzy się z to z wakacyjnymi przechadzkami po nadmorskim molo czy pomostem nad jeziorem, z kolei ceramika bardziej przywodzi na myśl basen z chlorowaną wodą. Pod względem estetyki, taras drewniany nie ma sobie równych.

Wznoszenie tarasu drewnianego

Na taras drewniany możemy zdecydować się właściwie w każdych warunkach. Deski mogą zostać ułożone nawet na gotowym już tarasie, który został pokryty innym materiałem, pod warunkiem że zachowamy odpowiedni spadek i deski będą dobrze przymocowane. Wbrew pozorom, taras drewniany nie powinien mieć zbyt dużego spadku, maksimum to 2%. Deskom służy wilgoć, jak mówi specjalista z Global-Biznes, firmy z wieloletnim doświadczeniem. Możemy także wznieść taras na betonowej wylewce, którą należy wcześniej zabezpieczyć powłoką malarską, lub na konstrukcjach wsporczych wykonanych ze stali lub drewna. Konstrukcje wsporcze z równoległymi do budynku legarami mocowane są wtedy w gruncie. Z miejsca, w którym ma pojawić się taras, należy wówczas usunąć darń i zastąpić ją tłuczniem, by uniemożliwić wzrost roślin. Niewątpliwą zaletą drewnianego tarasu jest brak ograniczeń jeśli chodzi o jego budowę. Za wadę można właściwie uznać tylko konieczność konserwacji i pielęgnacji drewna, o czym opowiemy w kolejnym akapicie.

Konserwacja i pielęgnacja drewna

Odpowiednio dobrane deski przetrwają kilkadziesiąt lat nawet bez impregnacji i olejowania, jednak stracą po pewnym czasie swoje walory estetyczne. Dlatego drewno po ułożeniu powinno zostać zaimpregnowane, a następnie dokonuje się zabiegu olejowania. Olejowanie należy powtarzać dwa razy do roku, najlepiej w kwietniu lub maju oraz wrześniu lub październiku. Dzięki temu deski wyglądają zdrowo, są bardziej odporne na czynniki atmosferyczne i biologiczne, zachowują ładną fakturę. Do mycia powinniśmy używać myjki wysokociśnieniowej, drewna nie należy szorować. Dlatego kiedy decydujemy się na budowę drewnianego tarasu, powinniśmy wziąć pod uwagę konieczność zakupu karchera. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz