Artykuł sponsorowany

Budowa domu jednorodzinnego. Od projektu po realizację

Budowa domu jednorodzinnego. Od projektu po realizację

Dom jednorodzinny kojarzy się z kawałkiem własnej ziemi i azylem, w którym człowiek czuje się najlepiej. Jednak, aby móc pozwolić sobie na spokój i bezpieczeństwo, najpierw należy spełnić odpowiednie warunki. Dom powinno się budować krok po kroku i wszystkie etapy powinny być dobrze przemyślane. Warto zapoznać się z tym, jak powinno zostać to przeprowadzone. Wszystko po to, aby usystematyzować i usprawnić prace budowlane.

Formalności

Jest to jeden z najistotniejszych elementów. Tutaj należy zgromadzić całą dokumentację – pozwolenia i zgody. Ten etap rozpoczyna się w momencie zakupu działki budowlanej. Następnie należy dokonać zakupu projektu budowlanego. 

Jak przekonują eksperci z firmy Construction Development: „Projekt może być indywidualny bądź gotowy. Wersja indywidualna uwzględnia preferencje właściciela, jednak może generować większe koszty”

Mając projekt budowlany, można ubiegać się o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dodać dokumentację, w której muszą się znaleźć, między innymi, warunki techniczne dostawy mediów oraz mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1:500. Ustawowy czas oczekiwania na zgodę na budowę to 65 dni od dnia złożenia dokumentów. Pozytywna decyzja uprawomocnia się dopiero po 14 dniach.

Stan zerowy

Ten etap rozpoczyna się zwykle od ogrodzenia placu budowy. Następnie geodeta dokonuje wytyczenia dokładnej lokalizacji domu. Po tej czynności następuje wyrównanie terenu oraz przygotowanie fundamentów i piwnicy. Przy budowie fundamentów należy pamiętać, aby część podziemną poddać izolacji oraz rozprowadzić poziome elementy kanalizacyjne. Należy jednak mieć na uwadze, że często konieczne jest wykonanie drenażu, którego zadaniem jest zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią.

Stan surowy otwarty i zamknięty

Stan zerowy obejmuje wykonanie ścian zewnętrznych, stropów i schodów betonowych. Po tych czynnościach następują prace na dachu – budowa komina, pokrycie dachu i ewentualne okna dachowe. Stan surowy zamknięty to wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych oraz gazowych. Na tym etapie osadza się także wszystkie drzwi zewnętrzne oraz wykonuje stolarkę okienną. Po montażu instalacji powinno się zlecić odpowiednim instalatorom sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo. Po odbiorze instalacji następuje wykonanie suchych tynków, uporządkowanie placu budowy oraz wzmocnienie ogrodzenia.

Wykończenie i prace montażowe oraz zakończenie budowy

Wykończenie rozpoczyna się od montażu urządzeń grzewczych. Po wykonaniu tych prac następuje wykończenie wnętrza domu, czyli wszelkie prace remontowe – malowanie ścian, położenie paneli. Zakończenie budowy to etap, kiedy należy złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, do którego trzeba dołączyć, na przykład dziennik budowy czy oświadczenia sporządzone przez kierownika budowy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz