Artykuł sponsorowany

Bezpieczeństwo w remontach budynków. Zagrożenia i środki zaradcze.

Bezpieczeństwo w remontach budynków. Zagrożenia i środki zaradcze.

Podczas prac remontowych i wykończeniowych budynków czyha na wykonawców i osoby z otoczenia wiele niebezpieczeństw. Tym groźniejszych, im mniej spodziewanych. Niestety, statystyki potwierdzają, że branża budowlana na tle pozostałych branż jest jedną z bardziej ryzykownych Upadki, skręcenia, rany cięte, o wypadek nie trudno, a każde zdarzenie losowe do problem z terminowym ukończeniem zleceń.

Wprawdzie prace remontowe nie są przeprowadzane na dużych wysokościach, ale bywa, że są prowadzone w mieszkaniach w bloku na wyższych kondygnacjach, gdzie wymiana okien, wymaga zachowania szczególnej ostrożności i ekipy, która poza gwarancją szybkich terminów stosuje się również do przepisów BHP pracy, przepisów prawa budowlanego, czyli dotrzymanie terminów nie wynika z balansowania bezpieczeństwem członków zespołu remontowego.

Właściciel firmy remontowo – budowlanej Urb Krissjar, Krzysztof Żuchowski, podkreśla, że do zagrożeń, jakie czyhają na ekipę remontową, dochodzi zwykle na skutek:

  • niskiego poziomu wiedzy i wyobraźni z zakresu BHP wśród firm remontowych,
  • oszczędzaniu na wydatkach związanych z wyższym poziomem bezpieczeństwa,
  • oszczędzaniu na szkoleniach kwalifikacyjnych, podnoszących kwalifikacje zawodowe, szkoleniach BHP,
  • nieinformowania członków ekipy o możliwych sytuacjach zagrożenia jakie mogą ich spotkać,
  • zbyt powierzchownej kontroli przebiegu prac remontowych również pod kątem bezpieczeństwa pracy.

Fachowa firma budowlana świadcząca usługi remontowo – wykończeniowe powinna przede wszystkim, chroniąc dobre imię firmy, jej niezawodność i pełen profesjonalizm dbać o właściwe zabezpieczenia pracowników przed urazami i wypadkami losowymi.

Zatrucia, zapalenia spojówek upadki z wysokości

Do najczęstszych wypadków, jakie zdarzają się podczas prac wykończeniowych są zapylenia oczu w wyniku nie zapewnienia, bądź nieprzestrzegania obowiązku stosowania masek i okularów ochronnych. Duża ilość pyłów, które wytwarzają się chociażby przy szlifowaniu gładzi gipsowych, czy też cyklinowania desek może doprowadzić do podrażnień śluzówki w nosie, ustach, a w skrajnych przypadkach nawet do zapalenia płuc.

Oczy, jako bardzo delikatny element ludzkiego ciała jest narażony na zapylenie, zatarcie. Powoduje to nieraz kilkudniową niezdolność do pracy a co za tym idzie straty dla firmy wykończeniowej utratę wizerunku, którą odbudować jest bardzo ciężko, gdyż jak mówi powiedzenie, że zadowolony klient powie o firmie trzem znajomym, a niezadowolony dziesięciu.

Prace remontowe rzadko zalicza się do prac typowo wysokościowych, jednak wskutek zaniedbań, nieuwagi dochodzi do upadków. Chodzi tutaj np. o upadek osoby, lub rzeczy z drabiny w trakcie montażu lub malowania. Niedopuszczalna jest praca z przechyłem bocznym lub wyciąganie czegoś ku tyłowi. Upadki i potknięcia często kończą się złamaniami, urazami głowy i kręgosłupa. Leczenie jest długotrwałe, co w połączeniu z rehabilitacją daje długą niezdolność do pracy.

Kolejnym zagrożeniem są zatrucia, wynikające z konieczności stosowania do prac wykończeniowych różnorodnej chemii, w postaci klejów, farb, dodatków itp. Należy unikać kontaktu nawet przez skórę z takimi czynnikami. Rozpuszczalniki i lakiery bardzo intensywnie roznoszą się w powietrzu i są wdychane mimowolnie, stąd obowiązek prac w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z użyciem masek, rękawic, okularów ochronnych.

Prace z użyciem narzędzi – ryzyko utraty kończyn

Praca maszyn i narzędzi jest niezastąpionym elementem w poprawnym wykonaniu zlecenia, jednak stosunkowo najniebezpieczniejszym zagrożeniem w przypadku niedostatecznego przeszkolenia w sposobie używania narzędzi. Najniebezpieczniejsze są sprzęty wirujące, jak różnego rodzaju szlifierki i wiertarki. Najgroźniejsza jest tutaj typowa szlifierka tnąca, zwana gumówką, kątówką lub flexem. Nieumiejętnie używana, często bez osłony, może bardzo groźnie przeciąć, a wręcz uciąć części ciała ułamaną tarczą.

Z pracami z użyciem narzędzi wiąże się też ryzyko porażenia prądem, dlatego zawsze trzeba zlecić poszczególne etapy prac osobom z właściwymi uprawnieniami i przygotowaniem technicznym. Podobnie jest z transportem materiałów budowlanych, które bywają dość dużych rozmiarów, ciężkie i mimo stosowania specjalnych wind i rękawów transportujących przy nieumiejętnym ich stosowaniu mogą uszkodzić nie tylko operatora sprzętu ale mienie osób postronnych.

Zlecając zatem prace remontowo-wykończeniowe pamiętajmy sprawdzić firmę remontową również pod kątem przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, co pozwoli nam na szczęśliwe zakończenie prac w wyznaczonym terminie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz