Artykuł sponsorowany

Dotacja do inwestycji w energooszczędną pompę ciepła

Dotacja do inwestycji w energooszczędną pompę ciepła

Coraz więcej osób planujących budowę domu rozpatruje energooszczędne źródła energii, jako opłacalny dodatek do ich nieruchomości. W ramach mnożących się w ostatnich latach programów ochrony środowiska, istnieje wiele możliwości otrzymania zniżki lub pożyczki na zainstalowanie nowoczesnych urządzeń, które są rozwiązaniem bardziej przyjaznym środowisku.   

W jakich budynkach sprawdzi się energooszczędna technika grzewcza?        

Nowoczesne rozwiązania, będące częściowo dofinansowywane, są atrakcyjną opcją nie tylko dla domów jednorodzinnych. Coraz częściej montaż pomp ciepła wdrażają też nowo powstające spółdzielnie mieszkaniowe. O dofinansowanie mogą starać się też przedsiębiorcy. Nie wszystkie firmy będą jednak miały możliwość solidnego udokumentowania potrzeby instalacji energooszczędnego rozwiązania. W umiarkowanie łatwy sposób przedstawiają swoje argumenty właściciele firm z branży hotelarskiej, szczególnie budowniczy basenów. O dotacje takie jak na przykład OZE ubiegają się też rolnicy.    

Jakie są rodzaje pomp cieplnych i która jest najbardziej opłacalna     

Zastanawiając się nad wariantem pompy cieplnej do wyboru są trzy możliwości: powietrzna pompa ciepła, gruntowa pompa ciepła i wodna. Ich funkcjonalność i wydajność ma duży związek z miejscem i warunkami, w jakich są instalowane.          

Powietrzne pompy ciepła należą do najtańszych w instalacji, ale trzeba pamiętać o tym, że sprawdzają się najlepiej w miejscach wyposażonych już w jakieś źródło ciepła np. kocioł węglowy lub olejowy. Można wtedy obniżyć koszty eksploatacji nawet o 50%.

Jednym z najczęstszych rozwiązań w Polsce jest pompa gruntowa. Częsty wybór tego rozwiązania jest podyktowany możliwością stosowania jej jako samodzielnego źródła ciepła. Wykorzystany w urządzeniu proces termodynamiki przemieszcza energię z ziemi do górnego źródła np. grzejników.  

Wodna pompa ciepła wymaga wykonania głębokiego odwiertu sięgającego nawet ponad 10 metrów głębokości. Dlatego też jest to najrzadziej wybierana technika grzewcza. Mimo konieczności wykonania głębokiego wykopu, odpowiednio przeprowadzony proces montażu zapewnia wysoką efektywność urządzenia.   

Jak uzyskać  dotację na energooszczędną pompę ciepła?          

Programów dofinansowujących jest wiele i należy je dobierać pod kątem rodzaju budowy, rozliczenia (osoba prywatna, przedsiębiorca, spółdzielnia) czy też wybranego urządzenia energooszczędnego. Na złożenie wniosku składa się wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest przedstawienie niezbędnych dokumentów.          

W ogólnym ujęciu dokumenty te powinny zawierać:          

  • przedstawienie schematu instalacji,          
  • parametry techniczne urządzenia oraz ich szczegółowy opis,      
  • profesjonalnie wykonany rysunek techniczny planowanej instalacji,      
  • odpowiednio wypełniony formularz ze stosownym uzasadnieniem.        

Od  2018 roku w Polsce wśród wielu innych możliwości zaczął funkcjonować program Czyste Powietrze. Jest to propozycja dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub osób planujących budowę domu i posiadających już pozwolenie. Osoby posiadające tego typu nieruchomość mogą z dofinansowaniem wymienić instalację grzewczą na elektryczne systemy grzewcze, pompy ciepła, kondensacyjne kotły gazowe, i kilka innych. Budujący nowy dom mogą liczyć na wsparcie finansowe w zakupie tych rozwiązań grzewczych.           


W wyborze, instalacji i otrzymaniu dotacji na zakup lub wymianę pompy ciepła pomaga firma Grem z Ozorkowa. Właściciel firmy Grzegorz Rudzki oferuje doradztwo na profesjonalnym poziomie nie tylko w związku z dotacją, ale także optymalnym efektem końcowym wynikającym z poprawnego montażu urządzeń systemu grzewczego. Szczególnie nowi nabywcy zastanawiając się nad tym, jaką instalację centralnego ogrzewania wybrać, powinni wesprzeć się zdaniem i doświadczeniem profesjonalistów. Jednym z nich jest właśnie firma Grem.      

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz