Artykuł sponsorowany

Zalety ogrzewania węglem

Zalety ogrzewania węglem
Węgiel jest najczęściej stosowanym rodzajem opału w Polsce. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę bardzo niskie koszty wykorzystania tego paliwa w sieci c.o. Wydatki związane z ogrzewaniem domu stanowią przeciętnie 70% wszystkich kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, a zastąpienie węgla olejem opałowym lub gazem ziemnym oznacza dwukrotny wzrost ponoszonych nakładów finansowych.

Choć węgiel jest wciąż najpopularniejszym materiałem opałowym, nie cieszy się najlepszą opinią. Obecnie mamy do czynienia z silnym lobby antywęglowym, co wynika z rzekomej szkodliwości opalanych nim kotłów – zauważa nasz rozmówca z firmy Luskar. Czy węgiel rzeczywiście jest tak wielkim zagrożeniem dla środowiska i czy warto rezygnować z tego paliwa?

Nie taki węgiel straszny

Głównym zarzutem stawianym węglowi jest niska emisja podczas jego spalania. Z takim argumentem trudno się spierać, jeśli bierzemy pod uwagę opalanie starych i mało wydajnych kotłów. Spalanie węgla w przestarzałych piecach faktycznie jest szkodliwe dla środowiska, a dodatkowo kosztowne – duża część energii ucieka wraz ze spalinami przez komin.

Poważne zanieczyszczenie powietrza, objawiające się wszechobecnym smogiem, nie wynika jednak wyłącznie z opalania węglem niesprawnych kotłów. Bardzo dużym problemem jest dorzucanie na palenisko śmieci z gospodarstwa domowego, a także rozmaitych odpadów drzewnych, które mają dodatkowo obniżyć koszty opału.

Tak naprawdę węgiel może być paliwem opałowym przyjaznym środowisku. Warunkiem jest korzystanie z wysokokalorycznego węgla dobrej jakości i spalanie go w nowoczesnym kotle. Wymiana starego kotła na nowszy, wydajniejszy model oznacza dla użytkowników jeszcze większe oszczędności na poziomie eksploatacji i znaczną redukcję emisji szkodliwych spalin.

Ogrzewanie dobre i tanie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, największą i niepodważalną zaletą ogrzewania węglem jest oszczędność. Polski węgiel jest najtańszym i najbardziej dostępnym paliwem opałowym. Wybór węgla do ogrzewania domu jest też korzystny dla rodzimej gospodarki, gdyż w przeciwieństwie do gazu czy oleju, węgiel jest materiałem pozyskiwanym lokalnie.

Ogrzewanie domu węglem może być jednocześnie ekologiczne. W krajach zachodnich od lat stosowane są urządzenia do czystego spalania węgla, które obecnie są dostępne również w kraju. Mówimy tutaj o wysokosprawnych kotłach, w których spalanie jest kontrolowane przez mikroprocesorowy sterownik w samoczyszczącym się palniku retortowym.

Węglowe kotły retortowe posiadają specjalne zasobniki, które automatycznie dozują potrzebną ilość paliwa do komory spalania oraz dmuchawę, wtłaczającą do paleniska powietrze. Spalanie odbywa się w temperaturze przekraczającej 1000oC, dzięki czemu większość szkodliwych gazów ulega wypaleniu, a emisja dwutlenku węgla, dwutlenku siarki i tlenku azotu jest porównywalna z emisją z pieców olejowych.

Podsumowując, ogrzewanie węglem, spalanym w nowoczesnym, wysokosprawnym kotle to olbrzymie odciążenie domowego budżetu i wielka korzyść dla środowiska.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz