Artykuł sponsorowany

Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne?

Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła jest opłacalne?

Poszukiwanie ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu nie jest już tylko domeną domów pasywnych lub energooszczędnych. Coraz więcej inwestorów dysponujących kotłami grzewczymi na paliwo stałe lub olej, decyduje się na usprawnienie instalacji w budynku. Skutecznym rozwiązaniem zarówno do modernizacji, jak i budowy od podstaw stanowi pompa ciepła.

Ekologiczna alternatywa dla kotła

Coraz więcej osób jest świadomych wpływu tradycyjnych form ogrzewania na stan środowiska, a przede wszystkim powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym. W związku z tym poszukują sposobów, mogących całkowicie zastąpić lub chociaż w dużym stopniu zminimalizować emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Takie rozwiązanie stanowi właśnie montaż pompy ciepła, co przekłada się także na oszczędność budżetu, zwłaszcza w przypadku kotłów opalanych propanem lub olejem. Dodatkowo powietrze typy pomp mogą współpracować z istniejącą już w budynku techniką grzewczą, przyczyniając się w dużym stopniu do redukcji kosztów ogrzewania. I choć urządzenia są zasilane energią elektryczną, do której wytworzenia konieczne jest spalenie węgla w elektrowni, to jednak jest to mniejsze zapotrzebowanie aniżeli w przypadku kotła lub pieca z takim samym źródłem energii.

Oszczędność domowego budżetu

Pompa ciepła może przynieść znaczące zyski finansowe. Przeciętnie koszt takiej inwestycji zawraca się w przeciągu pięciu do siedmiu lat. Warunkiem jest jednak dobór odpowiedniej mocy urządzenia do zapotrzebowania cieplnego, które wiąże się z ewentualnie istniejącymi już systemami grzewczymi w domu. Właściwą decyzję w tym zakresie pomogą nam podjąć fachowcy, między innymi z firmy usług hydraulicznych Kamiz, którym zlecimy wykonanie tego rodzaju instalacji. Ponadto właściwie przeprowadzony montaż wpływa na długą i bezawaryjną żywotność urządzenia — nawet do pięćdziesięciu lat. W domach budowanych od podstaw zakup pompy cieplnej eliminuje konieczność uwzględnienia w projekcie budynku kotłowni, komina lub miejsca magazynowania opału. W połączeniu instalacji ze źródłem zasilania w postaci paneli fotowoltaicznych może sprawić, że koszty użytkowania mogą spaść aż do zera.

Chłodzenie latem

Dobra izolacja budynku jest zbawienna w okresie zimowym, zapobiegając stratom ciepła. Latem z kolei może być utrudnieniem w jego oddawaniu, w szczególności tych pochodzących od osób lub urządzeń elektrycznych. W takiej sytuacji może być konieczne zainwestowanie w klimatyzację lub korzystniejsze rozwiązanie, jakie stanowi pompa ciepła. Nowoczesne urządzenia typu gruntowego, mogą wykorzystywać jego niską temperaturę do równoczesnego jej obniżania lub w przypadku powietrznych przełączać się w tryb aktywnego chłodzenia. W połączeniu z zasilaniem energią słoneczną, taki system może zapobiec generowaniu dodatkowych kosztów, a jednocześnie zachowywać odpowiednie parametry temperaturowe niezależnie od warunków zewnętrznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz