Artykuł sponsorowany

Dokumenty związane z ustawą Loi Macron – sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany

Dokumenty związane z ustawą Loi Macron – sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowany

Polscy kierowcy zdominowali rynek transportowo-spedycyjny Unii Europejskiej. Jesteśmy najbardziej wiarygodnymi finansowo, jakościowo i czasowo partnerami w branży transportowej. Niestety restrykcyjne rozporządzenia UE i nowa polityka administracji francuskiej spowodowały wywrócenie całej branży do góry nogami. Na szczęście wszystkimi sprawami administracyjnymi i wypełnianiem dokumentacji zajmują się reprezentanci firm transportowych na terenie Francji.

Nadzór nad kompletowaniem dokumentacji

Pierwszym krokiem, który muszą wykonać przedsiębiorcy, jest powołanie reprezentanta na terenie Francji, który spełnia kilka ważnych funkcji. To on ma za zadanie reprezentowanie firmy podczas kontroli instytucji francuskich. Warto pamiętać, że skorzystanie z obsługi przedstawicielskiej i doradczej nie jest dobrowolne – muszą dokonać tego wszystkie firmy, które zajmują się transportem transgranicznym i kabotażem. Wyłączone są tylko przedsiębiorstwa związane z transportem tranzytowym. Najważniejszym przepisem dotyczącym dokumentacji Loi Macron jest ten, że musi ona zostać sporządzona w języku francuskim! Najlepsi przedstawiciele na terenie Francji, przygotują dla Ciebie wszystkie wytyczne i spis niezbędnej dokumentacji. Takie kancelarie jak TF-REPRESENTANT.FR, zapewnią Ci stały nadzór nad dokumentacją. Dokonają one rejestracji kierowców w elektronicznym systemie SIPSI oraz sporządzą najważniejszy dokument związany z dekretem Loi Macron – zaświadczenie o delegowaniu kierowcy. Pamiętaj, że za jego brak przewidziane są bardzo surowe kary pieniężne.

Dane na zaświadczeniu o delegowaniu kierowcy

Wniosek o oddelegowaniu kierowcy musi zostać złożony jeszcze przed wyjazdem transportu do Francji – przed pierwszym oddelegowaniem. Warto pamiętać, że maksymalnym czasem ważności tego zaświadczenia jest okres 6 miesięcy. Po tym czasie należy odnowić dokument, ponownie w języku francuskim. Karą za błędne wypełnienie zaświadczenia jest grzywna w wysokości do 750 euro. Danymi, o które poprosi Ciebie Twój przedstawiciel na terenie Francji, są:

  •  wszystkie dane firmy: nazwa i forma prawna działalności, adres siedziby i e-mail oraz telefon kontaktowy, informacje dotyczące zakładu ubezpieczeń społecznych, gdzie odprowadzane są składki, data oraz miejsce urodzenia dyrektora firmy,
  • wszystkie dane kierowcy: imię i nazwisko, data urodzenia, data zawarcia umowy i okres jej trwania, określenie stawki godzinowej brutto (podana w euro) oraz innych kosztów, które ponosi pracodawca względem kierowcy – zakwaterowanie i wyżywienie,
  • dane kontaktowe przedstawiciela firmy transportowej na terenie Francji – nazwa firmy bądź imię i nazwisko przedstawiciela, adres, dane kontaktowe (e-mail i telefon),
  • wpis do elektronicznego rejestru drogowego – w Polsce jeszcze go nie ma, dlatego należy przedstawić numer licencji wspólnotowej,
  • w niektórych przypadkach – dowiesz się wszystkiego od swojego reprezentanta – wymagane jest uwzględnienie numeru indentyfikacyjnego SIRET (odpowiednik REGON-u).

Tylko umowa o pracę

Jeśli chodzi o zapisy ustawy Loi Macron związane z minimalną stawką, dotyczą one nie tylko umów o pracę. Warto pamiętać, że zarówno umowa-zlecenie, jak i tzw. samozatrudnienie w świetle prawa francuskiego nosi znamiona umowy o pracę, zatem przewiduje oddelegowanie polskiego kierowcy na teren Francji. W przypadku kierowców zatrudnionych przez agencję pracy tymczasowej trzeba pamiętać o dwóch dokumentach: umowie o pracy oraz zaświadczeniu o udostępnieniu pracownika – oba muszą zostać sporządzone w języku francuskim. Warto pamiętać, że pracownik firmy transportowej zobowiązany jest do posiadania w kabinie pojazdu odpowiedniej dokumentacji, między innymi swojej umowy o pracę. Jeśli chodzi o kierowców, warto zabezpieczyć się ubezpieczeniem w transporcie międzynarodowym.

Ewidencja czasu pracy kierowców 

Kolejną ważną dokumentacją, która może być skrupulatnie analizowana przez służby kontrolne oraz instytucje francuskie jest ewidencja czasu pracy kierowców oraz rozliczenia pracowników transportowych. Wybierając pośrednika firmy transportowej na terenie Francji, staraj się dowiedzieć, czy dani doradcy mają odpowiednie kwalifikacje rachunkowo-księgowe i czy mają doświadczenie w prawie skarbowym i podatkowym. Wydatkiem na danego kierowcę są zakwaterowanie i wyżywienie (nie tylko dzienne) oraz stawka godzinowa brutto. Pośrednicy są zobowiązani do prowadzenia kompleksowej ewidencji czasu pracy na terenie Francji – należy również podać daty wjazdów i wyjazdów z jej terytorium, a także wszystkie godziny nadliczbowe. Ewidencję przeprowadza się na podstawie danych z tachografu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz