Artykuł sponsorowany

Do jakiego lekarza specjalisty mamy prawo zapisać się bez skierowania?

Do jakiego lekarza specjalisty mamy prawo zapisać się bez skierowania?

Wszyscy mamy prawo korzystać z opieki medycznej w ramach NFZ-u. Warto podkreślić, że nie chodzi tu tylko o tak zwanego lekarza pierwszego kontaktu, ale także o poradnie specjalistyczne. Jednak zasady zapisywania się do gabinetów lekarzy specjalistów są różne. Do niektórych możemy się zarejestrować tak po prostu, do innych wymagane jest skierowanie – każdy pacjent powinien wiedzieć, jakie prawa mu przysługują.

Lekarze, do których nie musimy mieć skierowania

Lista lekarzy specjalistów, którzy przyjmą nas bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu jest dość krótka. Bezpośrednio – bez skierowania – mamy prawo zarejestrować się między innymi do ginekologa, dentysty i psychiatry. Poza tym, bez skierowania przyjmie nas także onkolog. Jeśli chodzi o lekarzy specjalistów, to właściwie tyle. Są jednak jeszcze pewne warunki kwalifikujące pacjentów do przyjęcia ich bez skierowania. Prawo do tego mają między innymi inwalidzi wojenni lub wojskowi, kombatanci, osoby uzależnione od alkoholu lub innych substancji odurzających oraz osoby chore na gruźlicę lub zakażone wirusem HIV. Lekarzy specjalistów, którzy przyjmują w ramach NFZ znajdziemy w Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. SPZOZ.

Kiedy pacjent ma prawo być przyjęty poza kolejnością?

Przy okazji omawiania tematu lekarzy, którzy przyjmują pacjentów bez skierowania, warto wspomnieć też o szczególnych sytuacjach, w których pacjent może zostać przyjęty poza kolejnością. Prawo do przyjęcia poza kolejką mają kombatanci, weterani, którzy zostali pokrzywdzeni lub zachorowali w trackie wykonywania obowiązków w służbie państwa, oraz osoby z tytułem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy Przeszczepu.

Skierowanie – jak długo jest ważne

Jak wynika z powyższych informacji, w większości przypadków, przed wizytą u specjalisty, musimy zdobyć skierowanie. Warto wiedzieć, jak długo jest ono ważne. Otóż, skierowanie powinno być ważne tak długo, jak długo istnieją przesłanki do podjęcia działań diagnostycznych lub leczniczych. Skierowanie przestaje być ważne w momencie ustalenia terminu wizyty u specjalisty. Nie zawsze jednak działa to tak prosto. Na przykład skierowania na leczenie uzdrowiskowe są ważne 1,5 roku, a skierowania do szpitala psychiatrycznego wygasają już po 14 dniach. Natomiast po 30 dniach ważność traci skierowanie na fizjoterapię. Mimo że skierowania zwykle mają długi okres ważności, lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz