Artykuł sponsorowany

Do czego służy proces fosforowania i jakie przynosi rezultaty?

Do czego służy proces fosforowania i jakie przynosi rezultaty?

Technik służących zabezpieczaniu powierzchni metali przed korozją czy osadzaniem się nadmiernym zabrudzeń jest wiele. Obecnie w branży budowlanej, meblarskiej, maszynowej, rolnej, a nawet motoryzacyjnej popularne jest fosforowanie stali. Utworzona tą metodą powłoka na długo zabezpiecza metal przed różnych czynnikami zewnętrznymi, siłą tarci i właśnie przed korodowaniem. Czym jest zatem fosforowanie i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym jest fosforowanie metali?

Fosforowanie metali, zwane inaczej fosfatowaniem, jest procesem chemicznych, podczas którego na czysty metal – jest nim głównie stal – nakłada się specjalne powłoki metodą płukania. Stanowią je warstwy fosforowo-manganowe (Mn-Ph) lub też fosforowo-cynkowe (Zn-Ph). Ich główną własnością jest zaś brak przewodzenia prądu elektrycznego, co znacznie zmniejsza ryzyko korodowania metali.

Jeśli chodzi o stosowanie techniki fosforowania, musi być ona zgodna między innymi z normami EN 12476 i ISO 9717. Na ogół powłoki fosforowane tworzone są na średniej wielkości wyrobach czy półproduktach. Dla przykładu firma PPU SAWICKI, która poprzedza fosforowanie piaskowaniem metalu, a kończy całą obróbkę jego malowaniem proszkowym, przyjmuje zlecenia na tworzenie powłok antykorozyjnych i na kompleksową renowację felg, form wtryskowych, części motoryzacyjnych, a nawet cennych staroci.

Jakie funkcje spełniają powłoki fosforowane krystaliczne?

Powłoki fosforowane krystaliczne, czyli warstwy zabezpieczające metale, które stworzone zostały metodą fosforowania, spełniają kilka ważnych funkcji. Zalicza się do nich:

  • gwarantowanie wysokiej ochrony antykorozyjnej,
  • poprawianie przyczepności środków smarujących powierzchni – ważne jest to m.in. przy obróbce stali na zimno (ciągnięcie rur itp.),
  • zwiększanie przyczepności drobinek lakierów i farb proszkowych do powierzchni metali,
  • zmniejszanie tarć, co jest ważne przy regulacji stalowych ruchomych elementów różnych maszyn podczas ich pracy,
  • gwarantowanie trwałej izolacji elektrycznej,
  • chronienie wyrobów metalowych w czasie magazynowania i transportu.

Podsumowanie

Proces fosforowania stosowany jest przy obróbce wielu różnych gatunków metali, czy to w formie półproduktów, czy gotowych, w tym odnawianych wyrobów. Metoda ta powinna być wykonywana po wcześniejszym przygotowaniu powierzchni techniką piaskowania. Fosforowanie stosowane jest jako ochrona antykorozyjna oraz jako obróbka powierzchniowa przed nałożeniem farb. Dodatkowo fosforowanie ważne jest przed obróbką metali na zimno i przed oddaniem ruchomych metalowych części do użytku. Usługę fosforowania oferują zaś specjalistyczne zakłady obróbki materiałowej, w tym tej strumieniowo-ściernej. 

Opracowanie:
Pruszków, 2 Sierpnia 13
tel. 601 805 974
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz