Materiał Partnera

Piaskowanie metali – na czym polega?

Piaskowanie metali – na czym polega?

Proces piaskowania został opatentowany w 1870 roku przez Benjamina Tilghmana. Zabieg ten służy niwelowaniu uszczerbków w metalu. Efekt jest podobny do tego uzyskanego w drodze szlifowania, ale piaskowana powierzchnia uzyskuje odpowiednią szorstkość. Na czym opiera się na metoda, jakie efekty pozwala osiągnąć oraz jak zadbać o bezpieczeństwo podczas jej wykonywania – tego dowiecie się z niniejszego artykułu.

Czym jest piaskowanie?

Piaskowanie służy oczyszczaniu i kształtowaniu wybranych powierzchni. Wykorzystuje się w tym celu sprężone powietrze lub ciecz zmieszane ze specjalnym pyłem. Do piaskowania można również wykorzystać rozdrobnione szkło czy suchy lód. Odpowiednio dobrane ciśnienie niweluje ryzyko uszkodzenia oczyszczanego materiału. Piaskowanie idealnie nadaje się do czyszczenia powierzchni posiadających nierówności.

W Warszawie usługi profesjonalnego piaskowania metali świadczy m.in. przedsiębiorstwo Przemysława Sawickiego, posiadające siedzibę w Pruszkowie.

Co ważne, należy pamiętać, aby podczas piaskowania nie były wykorzystywane pylicze piasku kwarcowego, ponieważ jest to substancja bardzo szkodliwa i niebezpieczna dla zdrowia. Firma wykonująca piaskowanie powinna stosować się do rygorystycznych zasad BHP – wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu wykonywanych prac, powinny założyć specjalną odzież ochronną.

Jaki efekt uzyskuje się w drodze piaskowania?

Uzyskany efekt zależy od rodzaju materiału użytego do obróbki. Jeśli piaskowanie zostanie wykonane materiałami ściernymi poddanymi wysokiemu ciśnieniu sprężonego powietrza, osiągniemy efekt gładkiej powierzchni, podobnie jak w przypadku szlifowania. Piaskowanie zostawia jednak lekko szorstką fakturę, idealną do późniejszego wykonania malowania proszkowego.

Zalety piaskowania metali

Piaskowanie metali umożliwia wygładzenie powierzchni oraz oczyszczenie jej z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Piaskowanie wykonane przez profesjonalistów nie spowoduje zarysowań ani innych uszkodzeń na obrabianej powierzchni. Idealnie przygotowuje metalowe elementy do malowania proszkowego. Zabieg ten przyczynia się również do zabezpieczenia metalu przed korozją. Z tego powodu piaskowanie bardzo często jest wykorzystywane podczas renowacji elementów stalowych. Za jego pomocą ze stali mogą zostać usunięte wszystkie nałożone wcześniej powłoki. Zabieg ten w bardzo krótkim czasie zapewnia zadowalające i trwałe efekty.

Opracowanie:
Pruszków, 2 Sierpnia 13
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz