Artykuł sponsorowany

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - kto może ją prowadzić? Biuro Rachunkowe Compo System

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów - kto może ją prowadzić? Biuro Rachunkowe Compo System

Właściciele wielu małych firm chętnie korzystają z podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Jej prowadzenie powierzają własnym pracownikom lub decydują się na zewnętrzne usługi. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy przedsiębiorca może używać tej księgi. Warto, zatem zadać dwa ważne pytania.  Do czego służy ta popularna ewidencja? Jakie kryteria należy spełnić by móc się nią posługiwać? Odpowiedzi na nie znajdują się poniżej.

Podstawowy opis książki przychodów i rozchodów

Biura księgowe zazwyczaj oferują sporo usług przeznaczonych dla mniejszych i większych przedsiębiorstw. Przedstawiciele pierwszej z grup często powierzają zewnętrznej firmie prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Ewidencji pozwalającej w łatwy sposób rozliczać się z urzędem skarbowym w kwestii podatków. W księdze należy uwzględniać następujące informacje:

  • przychody – pochodzące ze sprzedaży, świadczenia usług itp.,

  • wydatki związane z prowadzeniem działalności np. wynagrodzenia pracowników,

  • koszty zakupu materiałów handlowych i podstawowych,

  • wydatki na prace rozwojowo-badawcze.

Dzięki powyższym danym osoba prowadząca księgowość może precyzyjnie ustalić zobowiązania firmy z tytułu podatku dochodowego. I prawidłowo je rozliczyć z urzędem skarbowym.

Kto może korzystać z uproszczonej księgowości?

Rzecz jasna księga przychodów i rozchodów nie musi istnieć w formie papierowej. Można prowadzić ją w wersji cyfrowej, tę kwestię reguluje § 28 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia KPiR. W załączniku do tego rozporządzenia został określony jej wzór. Księga musi składać się z 17 kolumn, do których wpisuje się takie dane jak data wydatku, dane kontrahentów, rodzaj transakcji itp. Księgę należy założyć 1 stycznia roku podatkowego lub w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej.  To również zostało uregulowane we wspomnianym wcześniej rozporządzeniu. Jeśli prowadzenie księgi zastało powierzone firmie świadczącej usługi księgowe zapisy w niej są prowadzone chronologicznie. Do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Opisywana PKPiR należy do popularnych form uproszczonej księgowości. Jednakże nie każde przedsiębiorstwo może z niej korzystać. Jest ona przeznaczona wyłącznie dla niedużych podmiotów. Firm, których przychody netto z operacji finansowych, sprzedaży towarów i produktów nie przekroczyły równowartości 2 000 000 euro. Chodzi tu o przychody za poprzedni rok obrotowy. Zatem zgodnie ze słowami specjalistki z Biura Rachunkowego Compo System KPiR mogą prowadzić:

  • osoby fizyczne osiągające dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej i nieopodatkowane ryczałtem,

  • spółki jawne osób fizycznych,

  • spółki cywilne i partnerskie.

Księgę przychodów i rozchodów należy przechowywać przez 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zapłacono podatek. Prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów to skomplikowany proces, który wymaga znajomości przepisów podatkowych oraz umiejętności księgowych. Dlatego warto powierzyć go specjalistom z Biura Rachunkowego Compo System, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Księgowi z biura również śledzą zmiany w przepisach podatkowych, dzięki czemu mogą pomóc przedsiębiorcom uniknąć problemów z fiskusem.

Opracowanie:
Łódź, Franciszkańska 113
tel. 42 616 06 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz