Materiał Partnera

Specyfikacja usług biur podatkowych w Polsce

Specyfikacja usług biur podatkowych w Polsce

Rynek outsourcingu księgowo-rachunkowego w Polsce dynamicznie się rozwija. W sektorze tychże usług działa w naszym kraju blisko siedemdziesiąt tysięcy wyspecjalizowanych księgowych z odpowiednimi uprawnieniami Ministerstwa Finansów. Ze stałej ich obsługi korzysta z roku na rok coraz więcej firm. Wśród nich najwięcej jest podmiotów gospodarczych zaliczanych do mikro, makro i średnich przedsiębiorstw.

Dowiedz się, z jakimi biurami najchętniej podejmują współpracę właściciele firm, jakie są najpowszechniej wybierane modele ewidencji podatkowej, a także, dlaczego warto zwrócić uwagę również na doradztwo podatkowe.

Z jakim biurem podjąć współpracę?

W przypadku chęci podjęcia stałej współpracy z biurem rachunkowym warto wybierać te o statusie biur podatkowych. Tego typu placówki zatrudniają bowiem doradców podatkowych, którzy dzisiaj uznawani są za bardzo niszowy, a także potrzebny zawód. W Polsce jest ich zaledwie ponad 8800, a w niektórych województwach takich jak między innymi łódzkie, działa ich tylko kilkuset. To między innymi dlatego takiego biura jak Compo System Sp. z o.o.  są najchętniej wybieranymi partnerami małych i średnich firm o profilu usługowym, handlowym, czy też przemysłowym. Przy wyborze odpowiedniego podmiotu świadczącego usługi księgowo-rachunkowe należy zatem sprawdzić, czy jego pracownicy są wpisany na Krajową Listę Doradców Podatkowych.

Zalety korzystania z biur podatkowych

Dzisiejsza dynamika rozwoju firm powoduje, że opcja wyboru zewnętrznego partnera przejmującego obowiązki rachunkowo-księgowe staje się bardzo opłacalna. Dzięki temu dane przedsiębiorstwo może skupić się tylko i wyłącznie na swojej działalności właściwej, nie marnując zasobów finansowych, czasowych i pracowniczych. Korzystanie z usług biur księgowych pozwala bowiem na rezygnowanie z budowania własnego działu rachunkowego, co przynosi wiele oszczędności. Bardzo ważne jest również to, że księgowi z zewnętrznych podmiotów posiadają znacznie wyższe kompetencje, niż zwykli pracownicy zatrudniani w firmach do wykonywania tych samych obowiązków.

Ewidencja podatkowa – ryczałt ewidencjonowany

W Polsce wyróżnia się kilka rodzajów ewidencji podatkowej księgowości uproszczonej, a także pełnej. Jednym z najczęściej wybieranych modeli jest ryczałt ewidencjonowany, z którego mogą korzystać między innymi właściciele przedsiębiorstw prowadzonych w formie jednoosobowej lub spółki osobowej (ważne jest jednak nieprzekroczenie limitu 250 tysięcy euro w przeliczeniu na złotówki). To oni bardzo często korzystają z usług księgowo-rachunkowych, co wiąże się z brakiem ich kompetencji w zagadnieniach podatkowych lub nieopłacalności zatrudniania własnych pracowników. Jeśli chodzi o stawki, które obowiązują w roku 2018 dla działalności gospodarczej, wynoszą one: 20%, 17%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%.

Ewidencja podatkowa – KPiR

Drugą z najczęściej wybieranych metod ewidencji podatkowej są księgi przychodów i rozchodów (KPiR), które są znacznie obszerniejsze, niż karty podatkowe czy ryczałt ewidencjonowany, ale wciąż o wiele bardziej uproszczone, niżeli księgi rachunkowe pełnej księgowości. Również w tym przypadku bardzo opłaca się korzystać z usług księgowo-rachunkowych. Najlepsze z nich oferują bowiem pełen zakres prowadzenia KPiR, na który składają się: ewidencja VAT, ewidencja środków trwałych, ewidencja wartości niematerialnych i prawnych, a także ewidencja wyposażenia. Warto przy tym wiedzieć, że dobre biuro podatkowe w ramach prowadzenia KPiR, będzie sporządzało również zeznania roczne, czy informacje oraz deklaracje dla urzędu skarbowego. 

Obsługa kadrowo-płacowa

Rynek outsourcingowych usług księgowych w dużej mierze skupiony jest również na obsłudze kadrowo-płacowej. Uwzględnia ona przygotowywanie miesięcznych list płac, archiwizowanie dokumentacji pracowniczej, czy konstruowanie umów pracowniczych lub wypowiedzeń. Wiele firm korzysta z tego typu usług biur rachunkowych również doraźnie – głównie na przełomie starego i nowego roku podatkowego, kiedy to należy przygotować zeznania PIT pracowników.

Doradztwo podatkowe

Z doradztwa podatkowego korzysta w Polsce wiele firm. Należą do nich głównie średnie przedsiębiorstwa o różnym profilu. Dzięki temu dane podmioty gospodarcze mogą w odpowiedni sposób analizować swój obrót gospodarczy, uszczelniać system podatkowy, a także wybierać metody korzystania z przysługujących ulg podatkowych. Doradztwo to ma również swoje zastosowanie przy negocjacjach biznesowych i przy sporządzaniu umów handlowych. Według analiz wizerunkowo-marketingowych przedsiębiorstwa, które korzystają z pomocy doradców podatkowych, uzyskują również wysoką wiarygodność wśród potencjalnych kontrahentów.

Opracowanie:
Łódź, Franciszkańska 131 B
tel. 42 616 06 07
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz