Artykuł sponsorowany

Do czego służą studnie wodomierzowe?

Do czego służą studnie wodomierzowe?

Zadaniem studzienek wodomierzowych jest ochrona wodomierza oraz armatury wodnej na przyłączach sieci wodociągowych przed czynnikami zewnętrznymi. Obowiązek taki nakłada Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, w postaci konieczności zabezpieczenia wodomierzy na posesji lub działce, na której się znajdują, przez odbiorcę usługi dostarczania wody. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Studnie wodomierzowe są alternatywą dla wodomierzy, które są instalowane wewnątrz budynków. Pomieszczenie musi być wydzielone, zamknięte przed dostępem niepowołanych osób, zabezpieczone przed zalaniem czy zamarznięciem.

Studnie wodomierzowe to urządzenia, instalowane na zewnątrz budynku. Do czego służą?

Charakterystyka studni wodomierzowych

Specjalna konstrukcja studni umożliwia zachowanie w ich wnętrzu dodatniej temperatury, dzięki czemu spełniają one swoją funkcję nawet przy bardzo dużych mrozach.

Pozwalają w sposób swobodny kontrolować zamontowane w nich przyłącze wody, a także w każdej chwili dokonać odczytu zużycia wody. Są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie wydzielenie osobnego pomieszczenia na wodomierze byłoby niemożliwe, a także w domkach letniskowych. Jeśli nie przebywamy w danym budynku cały czas, dostęp do wodomierzy i przyłącza byłby utrudniony; studnie wodomierzowe pozwalają odczytać stan licznika pod naszą nieobecność.

Wysokiej jakości studnie wodomierzowe proponuje swoim klientom firma Plast-Bud, oferująca także wyposażenie łazienek oraz kostkę brukową.   

Różne rodzaje studni wodomierzowych

Studnie wodomierzowe wykonywane są obecnie głównie z polietylenu. Lżejsze niż betonowe, łatwiejsze w montażu i transporcie są także bardziej trwałe. Podzielić możemy je na dwa podstawowe rodzaje:

  • studzienki bez dna
  • studzienki z dnem

Studnie wodomierzowe bez dna nie mogą być instalowane na gruntach podmokłych, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo wypchnięcia ich z ziemi przez podnoszące się wody gruntowe. Zainstalowane na właściwym podłożu natomiast zapewnią 100% szczelności i ochronią wodomierze przed zalaniem.

Jeśli mamy do czynienia z gruntami o wysokim poziomie wód gruntowych, stosujmy studnie wodomierzowe bez dna. Wykorzystują one dodatkowo ciepło geotermalne do ochrony wodomierzy przed zamarznięciem. Nie musimy także obawiać się, że w wyniku podnoszenia się wód gruntowych, dostaną się one do studzienki; ich poziom nie dosięgnie bowiem wysoko zainstalowanych liczników.

Na koniec warto wspomnieć o zaletach polietylenowych studni wodomierzowych. Należą do nich solidność, trwałość, łatwość montażu, ekonomiczność, odporność na korozję, na trudne warunki atmosferyczne, na uszkodzenia mechaniczne i na środowisko wewnątrzgruntowe oraz szczelność.     

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz