Artykuł sponsorowany

Do czego służą chłodnice do pelletu?

Do czego służą chłodnice do pelletu?

Pellet to produkt grzewczy w formie granulek o cylindrycznym kształcie. Jest to biopaliwo pozyskiwane z surowców wtórnych. Pellet drzewny wytwarzany jest z odpadów tartacznych, głównie trocin. Produkcja pelletu polega na mieleniu i granulowaniu materiału, przy czym sprasowane tworzywo szybko się nagrzewa, dlatego konieczne jest jego chłodzenie. W tym celu wykorzystuje się chłodnice do pelletu. Czym się one charakteryzują i w jaki sposób działają?

Chłodnice do pelletu – charakterystyka

Proces produkcji pelletu polega na dokładnym sprasowaniu materiału. Przeciskanie przez prasę powoduje wytworzenie się wysokiej temperatury, dlatego produkowane w ten sposób paliwo musi zostać schłodzone, aby nadać mu odpowiednią twardość. Szybkie obniżenie temperatury pelletu oraz poziomu wilgotności materiału, a co za tym idzie podniesienie wydajności całego procesu produkcji oraz jakości uzyskanego produktu możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnych maszyn, a mianowicie chłodnic do pelletu. Urządzenia te posiadają specjalne zawory wylotowe, wyposażone są w systemy do rozprowadzania materiału oraz specjalne pokrywy. Chłodnice do pelletu wykonuje się z wytrzymałych materiałów, takich jak stal nierdzewna. Dostępne są przy tym chłodnice mechaniczne oraz hydrauliczne. Mogą się one różnić rozmiarami i posiadać różne powierzchnie chłodzenia.

Jak działa chłodnica do pelletu?

Działanie chłodnicy do pelletu opiera się na zasysaniu powietrza, które schładza granulat podawany za pośrednictwem zaworu wlotowego. – Tłumaczy przedstawiciel firmy COMERC produkującej linie do pelletu. - Stały ruch granulek sprawia, że chłodzenie jest efektywne i nie dochodzi przy tym do rozwarstwienia materiału. Urządzenie wyładowcze wyposażone w potrójny ruszt lub zawór obrotowy gwarantuje sprawne przemieszczenie granulatu prosto do leja wyładowczego.

Chłodnice do pelletu – zastosowanie i zalety

Jak już wspomniano, chłodnica do pelletu ma za zadanie ochłodzić rozgrzany po sprasowaniu materiał. Schłodzenie pelletu przyczynia się również do zmniejszenia stopnia wilgotności produktu. Dzięki obniżeniu temperatury oraz redukcji wilgotności pelletu, produkowany granulat uzyskuje większą wytrzymałość i odporność na działanie szkodliwych czynników, w tym również uszkodzeń mechanicznych. Taki produkt lepiej sprawdza się w transporcie i łatwiej się go składuje. Mniej wilgotny pellet charakteryzuje się przy tym lepszą wartością kaloryczną. Chłodzenie to zatem niezbędny proces wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle przetwórczym przy produkcji różnego rodzaju pelletów – paszowego, drzewnego, a także z miazgi.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz