Artykuł sponsorowany

Do czego potrzebna jest mapa do celów projektowych?

Do czego potrzebna jest mapa do celów projektowych?

Budowa różnych obiektów budowlanych wymaga przedstawienia szeregu dokumentów celem otrzymania pozwolenia na budowę i tym samym fizycznego rozpoczęcia prac. Wiemy, że bez mapy sytuacyjno-wysokościowej nic się nie wskóra. A gdzie wśród różnego rodzaju map niezbędnych do celów projektowych są mapy do celów projektowych? Do czego one służą? Skąd je uzyskać?

Czym jest mapa do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych, mimo że nieczęsto się o niej mówi w przypadku pozwolenia na budowę, to jest podstawowym rodzajem mapy wykorzystywanej do przygotowania dokumentacji geodezyjnej w celu wykonania projektu budowlanego. Przez osoby spoza branży mylnie nazywana jest niekiedy mapą zasadniczą, choć w ogóle ona nią nie jest. Mapa do celów projektowych wykonywana przez firmy geodezyjne jak np. firma Geoteam w Świdnicy, zawsze powstaje na bazie aktualnej mapy zasadniczej, z tego względu ma ona z mapą zasadniczą dużo elementów wspólnych. Poza elementami będącymi treścią map zasadniczych treść mapy do celów projektowych składa się z:

  • opracowanych geodezyjnie linii rozgraniczających tereny o różnym przeznaczeniu, linii zabudowy oraz osi ulic, dróg itp., jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • usytuowania zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody,
  • usytuowania innych obiektów i szczegółów wskazanych przez projektanta, zgodnie z celem wykonywanej pracy.

W zależności od rodzaju i wielkości obiektu, celu budowlanego stosuje się róże rodzaje skali map do celów projektowych. W przypadku map do działek budowlanych powinna to być mapa w skali nie mniejszej niż 1:500, dla zespołów obiektów budowlanych oraz terenów budownictwa przemysłowego skala nie może być mniejsza niż 1:1000 a w przypadku map dla rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz obiektami liniowymi, skala nie może wynosić mniej niż 1:2000.

O czym trzeba pamiętać, wykonując mapę do celów projektowych?

Mapa do celów projektowych to zwykle jeden z załączników dokumentacji sporządzonych podczas projektowania, remontu i utrzymania obiektów budowlanych, dla których jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Mapa ta powinna obejmować obszar otaczający teren inwestycji w pasie minimum 30 m. Wykonując mapę do celów projektowych, w treści nie można pominąć infrastruktury podziemnej, zarówno liniowej, jak i punktowej.

Warto wiedzieć, że aby wykonać mapę do celów projektowych, niezbędne jest posiadanie mapy zasadniczej danego obszaru, w którego granicach mieści się dana nieruchomość. Mapę zasadniczą można uzyskać we właściwym Starostwie Powiatowym, określając we wniosku, że mapa zasadnicza jest potrzeba dla celów projektowych. Otrzymanie mapy nie jest możliwe od razu. Na rozpatrzenie wniosku zwykle czeka się od 2 do 4 tygodni.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz