Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto zatrudniać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Dlaczego warto zatrudniać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Inspektorem nadzoru inwestorskiego może zostać wyłącznie osoba, która posiada uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, powinna również posiadać szeroką wiedzę techniczną, a dodatkowo może pochwalić się bogatą praktyką zawodową. Angażując inspektora do prac przy inwestycji, czynimy go pełnoprawnym uczestnikiem całego procesu budowlanego. Kiedy warto sięgnąć po jego wsparcie?

W przypadku niektórych prac budowlanych obecność inspektora nadzoru inwestorskiego jest obowiązkiem, nakładanym przez prawomówi specjalista z firmy BAKS. Zatrudnienie inspektora jest więc obligatoryjne m.in. przy wznoszeniu budynków o bardzo dużej powierzchni lub wysokości, budowli o bardzo skomplikowanej konstrukcji albo powstających w trudnych warunkach gruntowych.

Zadania inspektora nadzoru inwestorskiego

Inspektor nadzoru inwestorskiego działa w interesie zatrudniającego go inwestora, ale ma chronić także interes publiczny, w tym właścicieli nieruchomości sąsiadujących z nowopowstającą budowlą. Prawo budowlane dokładnie opisuje obowiązki inspektora i zalicza do nich:

  • sprawdzenie i odbiór kolejnych etapów robót (w tym robót ulegających zakryciu i  zanikających);
  • szczegółową kontrolę zgodności realizacji robót z projektem, pozwoleniem na budowę, przepisami prawa i zasadami sztuki budowlanej;
  • kontrolę jakości ukończonych robót i budów;
  • potwierdzenie wykonanych prac i usunięcie ewentualnych błędów i braków;
  • obecność podczas prób i odbiorów technicznych instalacji, urządzeń oraz przewodów kominowych;
  • udział w odbiorze ukończonych inwestycji i przekazaniu ich do użytku.

Dlaczego zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego?

Ponieważ inwestor pełni funkcję kontrolną wobec kierownika budowy, zatrudniając go, inwestor, który nie posiada wystarczającej wiedzy technicznej, zabezpiecza swoje interesy. Inspektor nadzoru inwestorskiego stale kontroluje przebieg prowadzonych prac i może wydawać polecenia kierownikowi budowy. Jeśli więc inspektor dostrzeże jakiekolwiek nieprawidłowości, zleca usunięcie ich kierownikowi, a informacja o takim poleceniu odnotowywana jest w dzienniku budowy.

Z poniższych rozważań wynika, że inspektor ma pozycję zwierzchnią wobec kierownika budowy. A zatem, mimo iż osoby na obu tych stanowiskach powinny posiadać podobną wiedzę i kwalifikacje, nigdy nie może być tak, by obie funkcje pełnił ten sam człowiek. Inspektor nadzoru inwestorskiego ma za zadanie poddawać wszystkie prace obiektywnej kontroli, czego nie jest w stanie przecież robić osoba bezpośrednio odpowiedzialna za wykonanie tych prac.

Ustanowienie inspektora nadzoru, nawet w sytuacji, gdy nie jest to wymagane prawem, jest bardzo rozsądnym posunięciem. Pozwala inwestorowi ograniczyć ryzyko nienależytego wykonania robót i konieczność wykonywania poprawek już po zakończeniu współpracy z wykonawcą, a więc własnym kosztem. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz