Artykuł sponsorowany

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć przed zakupem?

Instalacja fotowoltaiczna – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kwestie związane z koniecznością ochrony środowiska naturalnego sprawiły, że z roku na rok przybywa inwestorów budowlanych, którzy kierują swoją uwagę w stronę odnawialnych źródeł energii. Choć na rynku asortymentowym można zetknąć się z przynajmniej kilkoma ciekawymi propozycjami, to największym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne panele fotowoltaiczne, które gwarantują użytkownikom pełną niezależność energetyczną. Co warto o nich wiedzieć?

Fotowoltaika – koszty zakupu

Niestety na pytanie dotyczące tego, z jakimi konkretnie wydatkami muszą liczyć się inwestorzy zainteresowani montażem paneli fotowoltaicznych, nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny. Ostateczne koszty uzależnione są od wielu czynników takich jak m.in. zapotrzebowanie energetyczne, marka systemu czy miejsce instalacji. Biorąc jednak pod uwagę średnie ceny produktów, których praca jest w stanie zagwarantować niezależność energetyczną czteroosobowej rodzinie, można przyjąć, że cała operacja pochłonie od około 20 do 35 tysięcy złotych. Czy to dużo?

Jeżeli spojrzymy na to jako na jednorazowy wydatek – to owszem. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż zakup nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej zwraca się już po około 8 lat – a pamiętajmy o tym, że ceny energii mają w następnych latach znacząco wzrosnąć. Panele fotowoltaiczne to sprawdzone rozwiązanie, które z pewnością zdążyło już udowodnić swoją wysoką wartość użytkową. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Panele fotowoltaiczne a kwestia montażu

Jak sprawić, aby instalacja fotowoltaiczna funkcjonowała wydajnie? Trzeba zamontować ją w miejscu, w którym promienie słoneczne będą mogły docierać do ogniw bez żadnych przeszkód. Nie powinien dziwić zatem fakt, że zdecydowana większość inwestorów decyduje się na wykorzystanie połaci dachowej. Jak podkreślają specjaliści z firmy Ilumar, w najkorzystniejszej sytuacji są właściciele domów, których dachy przynajmniej jedną stroną nachylone są do kierunku południowego. Co warte podkreślenia – panele fotowoltaiczne można zamontować w dowolnym momencie, choć z praktycznego punktu widzenia warto zadbać o to w trakcie lub tuż po zakończeniu prac dekarskich.

Takie podejście do sprawy pozwoli nie tylko znacząco zmniejszyć koszty, ale także cieszyć się darmową energią elektryczną już od samego początku. Ekonomiczny wymiar całego przedsięwzięcia jest bardzo istotny. Nie należy jednak zapominać o tym, że podejmując decyzję o zakupie paneli, bardzo przyczyniamy się do ochrony środowiska poprzez zredukowanie emisji gazów cieplarnianych. Jest to na tyle ważne, że wszyscy zainteresowani tym rozwiązaniem technologicznym mogą ubiegać się o dofinansowanie z programu Mój Prąd.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz