Materiał Partnera

Montaż domofonów i wideofonów – o czym warto pamiętać?

Montaż domofonów i wideofonów – o czym warto pamiętać?

Domofony i wideofony mają spory wpływ na komfort życia w określonym budynku. Odpowiadają za bezpieczeństwo mieszkańców, ułatwiając weryfikację osób, które chcą dostać się do wnętrza obiektu. Żeby instalacja działała poprawnie, musi zostać wykonana przez doświadczonego fachowca. Komu powierzyć realizację tego typu usługi? Jak zamontować domofon, by wygodnie nam się z niego korzystało?

Jak wybrać odpowiednie miejsce do montażu domofonu?

Lokalizacja wewnętrznego panelu domofonu jest bardzo ważna. Nie powinniśmy umieszczać go w miejscu, do którego dojście zajmuje nam sporo czasu. Najczęściej domofon instaluje się w pobliżu drzwi wejściowych na wysokości wzroku domowników. Można też usytuować panel w pomieszczeniu, z którego korzystamy najczęściej. Jest to dobre rozwiązanie dla właścicieli domów. Jeżeli chodzi o zewnętrzny panel domofonu, to w przypadku bloków mieszkalnych umieszczony jest on przed wejściem do klatki lub w jej wnętrzu. W domach natomiast instaluje się go przy wejściu na teren posesji.

Czy domofon powinien być oświetlony?

Warto zadbać o odpowiednie doświetlenie zewnętrznego panelu domofonu i wideofonu. Te ostatnie wyposażone są w diodę, która umożliwia odbiór obrazu nawet wtedy, gdy na dworze jest ciemno. Problem polega na tym, że dioda ta ma raczej niewielki zasięg, co może utrudnić identyfikację gościa. Z tego też względu należy pomyśleć o instalacji lampki, która automatycznie będzie załączać się po zmroku lub z chwilą, gdy gość naciśnie przycisk informujący domowników o jego przybyciu. I domofon, i wideofon powinien być też zadaszony. Ulewne deszcze czy intensywne promieniowanie słoneczne mogą mieć zły wpływ na żywotność urządzenia. Niewielki daszek ochroni instalację przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Komu zlecić montaż domofonów i wideofonów?

Wykonaniem takiej instalacji powinien zająć się doświadczony elektryk. Konieczne jest bowiem poprowadzenie na zewnątrz przewodów z domowej rozdzielni. Jak tłumaczy pan Kamil Szczepaniak, który od lat świadczy usługi elektryczne – samodzielne podłączenie domofonu/wideofonu może utrudnić właściwy dobór kabli. Przewody muszą mieć odpowiednią ilość żył oraz prawidłowy przekrój. Bardzo często trzeba je też wzmocnić i zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi. Osoby niebędące specjalistami w branży często o tym zapominają, przez co kable nie są dość dobrze ukryte przed wzrokiem i każdy ma do nich łatwy dostęp. Domofony i wideofony nierzadko narażone są na akty wandalizmu. Dobry elektryk będzie w stanie je przed nimi ochronić.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz