Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto postawić na kina domowe w standardzie blu-ray, a nie DVD?

Dlaczego warto postawić na kina domowe w standardzie blu-ray, a nie DVD?

Era kina domowego kwitnie. Coraz więcej osób zainteresowanych jest instalacją nowoczesnych urządzeń do odtwarzania filmów na zasadach kina domowego. Do najpopularniejszych rozwiązań, pomiędzy którymi ciągle trwa rywalizacja, zaliczyć można technologie blu-ray orz DVD. Jaka jest różnica między odtwarzaczami DVD a odtwarzaczami blu-ray? Jaki system kina domowego jest lepszy?

Czym są odtwarzacze blu-ray?

Zapis cyfrowy filmów w formacie DVD w pewnym momencie przestał być wystarczający, zwłaszcza gdy na rynku sprzętów RTV i kina domowego pojawiły się odbiorniki z ciekłokrystalicznyim ekranami powyżej 40 cali. W filmach DVD mimo starań producentów brakowało tego czegoś, brakowało w nich akcji, życia, dlatego rozpoczęto szukać czegoś lepszego, nowszego, czegoś na miarę potrzeb użytkowników nowoczesnych systemów kina domowego.

Pojawienie się blu-ray to rozwiązanie na wszelkie niedociągnięcia filmów DVD. Umożliwiają one zapis treści w tzw. rozdzielczości high-definition (HD). Technologia HD używana jest do zapisu zdjęć i filmów oraz archiwizacji dokumentacji medycznych, naukowych, przechowywania kluczowych danych w systemach NAS. Co ważne pojemności dysków blu-ray wynoszą aż 25 GB i 50 GB. W przypadku chęci odczytu danych z płyt blu-ray konieczne jest korzystanie ze specjalnego odtwarzacza. Jeszcze jedna ciekawostka. Płyty blu-ray podobnie jak płyty DVD dzielą się na kilka rodzajów: BD-ROM (tylko odczyt) – np. dystrybucja filmów i gier, BD-RE (zapis wielokrotny) – nośniki służące do wielokrotnej edycji danych, BD-R (zapis jednokrotny) – dane można zapisać tylko raz, ale można je odczytywać wielokrotnie.

Jakie zalety niesie odtwarzanie filmów z dysków blu-ray?

Blu-ray to dużo wyższa jakość oglądanego obrazu. Dla tych, którzy kochają liczby, mamy ciekawostkę. Blu-ray przesyła obraz w rozdzielczości 1080P, a płyta DVD używa standardowej rozdzielczości w rozdzielczości 480P. Płyta blu-ray ma rozdzielczość 1920x1080 pikseli na dostarczenie 2,073,600 345,6 1 pikseli.

Podobnej wielkości różnice można zaobserwować w przypadku porównania pojemności dysków. Jednowarstwowy dysk DVD ma pamięci starczającej na ok. dwugodzinny film (4,7 GB), a jednowarstwowy dysk blu-ray może zapisać aż do 13 godzin filmu standardowej rozdzielczości lub do 2 godzin filmu wysokiej rozdzielczości. Kupując filmy Blu-ray, np. w sklepie GAME OVER z Krakowa kupujemy film z obrazem ostrym jak brzytwa.

Filmy blu-ray magia kolorów i niespotykana ostrość obrazu

W przypadku filmów oglądanych na odtwarzaczach blu-ray, możliwe jest przeskalowania obrazu o niskiej rozdzielczości bezpośrednio do formatu 4K, dzięki czemu można na nowo cieszyć posiadaną kolekcją starych filmów na DVD. Tym samym najczęstszy zarzut przeciwników technologii blu-ray zostaje obalony. Urządzając kino domowe, warto postawić na sprzęt najwyższej jakości, czyli taki, który „poradzi sobie” z odtwarzaniem filmów DVD oraz pozwoli oglądać nowości kinowe zapisane w standardzie blu-ray 3D.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz