Artykuł sponsorowany

Czym jest VR oraz jakie są największe zalety i wady tej technologii?

Czym jest VR oraz jakie są największe zalety i wady tej technologii?

W dzisiejszych czasach możemy zauważyć coraz szybszy rozwój technologii. Niemalże każdego dnia powstają nowe sprzęty i rozwiązania ułatwiające życie codzienne, pracę, a także dostarczające rozrywki. Jedną z takich rzeczy jest wirtualna rzeczywistość. Określenie to dotyczy technologii komputerowych wykorzystywanych do kreowania świata cyfrowego, który imituje prawdziwy świat. Przez to rozumiemy, że możemy odczuwać te same doznania w świecie nierzeczywistym, jakie odczuwamy na co dzień.

Wirtualna rzeczywistość – co to takiego?

Wirtualna rzeczywistość, czyli VR (Virtual Reality) to przedstawienie świata wirtualnego w taki sposób, że wszystko, co w nim widzimy, sprawia wrażenie, jakby działo się w rzeczywistości i miało miejsce w obecności przestrzennej. Aby móc tego doświadczyć, musimy założyć na głowę specjalne gogle VR i słuchawki. Dzięki tym urządzeniom nasze dwa najważniejsze zmysły – wzrok i słuch – zostaną odcięte od rzeczywistego zewnętrznego świata, a co za tym idzie, cała nasza uwaga skupi się na wirtualnej rzeczywistości. Całkowite zanurzenie zmysłów w nierzeczywistym świecie określa się mianem immersji. Takich doświadczenia oferuje Salon Wirtualnej Rzeczywistości Tyski VR z Tychów w województwie śląskim.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości jesteśmy w stanie przebywać w różnych światach i doświadczać nowych doznań, które dla przeciętnej osoby zwykle nie są dostępne w codziennym, normalnym życiu. Ponadto VR umożliwia wcielanie się w rozmaite postaci, a także spróbować swoich sił w różnych rodzajach aktywności fizycznych, bez doznania żadnych urazów fizycznych. Mowa tu np. o symulacji wspinaczki, jeździe w rajdach i wielu innych. W wirtualnej rzeczywistości jedynym ograniczeniem są możliwości aplikacji VR.

Jakie są główne wady i zalety VR?

Główną zaletą wirtualnej rzeczywistości jest zaspokajanie potrzeb wielu osób. Mowa tu przede wszystkim o rozrywce. Jednakże VR daje też wiele korzyści edukacyjnych. Zakładając na głowę okulary wirtualne, możemy odkrywać nowe doświadczenia i przenosić się w miejsca, które w rzeczywistym świecie były dla nas nieosiągalne. Przykład może stanowić nurkowanie w głębinach, odkrywanie wszechświata, czy też wspinanie się po największych górach. Oczywiście aplikacje VR pozwalają też przeniknąć do świata fantasy i science fiction. Wirtualna rzeczywistość może wspomagać również kampanie marketingowe. Zanim coś kupimy, chcemy to przetestować lub sprawdzić, aczkolwiek nie zawsze istnieje taka możliwość. Dzięki VR możemy np. sprawdzić pokoje hotelowe, samochody i wiele innych produktów. Zaletą wirtualnej rzeczywistości jest też to, że wejście w nierealny świat zwiększa nasze zaangażowanie. W ten sposób nie jesteśmy wyłącznie obserwatorami, lecz aktywnym elementem całości.

Trzeba też zaznaczyć, że VR ma też swoje wady. Jako główną wymienia się uzależnienie od wirtualnej rzeczywistości. W skrajnych przypadkach osoba korzystająca nadmiernie z VR może mieć problemy z odróżnieniem prawdziwego świata od tego wykreowanego w aplikacji. Poza tym gry komputerowe mogą przyczyniać się do napadów agresji lub częstych zmian nastroju. Wirtualna rzeczywistość może też skutkować problemami zdrutowanymi albo w interpersonalnej komunikacji. W związku z tym z VR powinniśmy korzystać racjonalnie.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz