Materiał Partnera

Dlaczego warto nauczyć się grać na instrumentach? Są przynajmniej trzy dobre powody

Dlaczego warto nauczyć się grać na instrumentach? Są przynajmniej trzy dobre powody

Gra na instrumencie to nie tylko sposób, by zaimponować znajomym. Taka umiejętność ma znacznie więcej zalet. Uspokaja, rozładowuje stres, pozwala się poczuć dobrze. Warto spróbować nauczyć się gry chociaż na jednym instrumencie – na przykład na gitarze, żeby przekonać się, jak zbawienny wpływ ma na nas muzykowanie.

Graj bez stresu

Już samo słuchanie muzyki pozwala nam się uspokoić i zapanować nad emocjami. Jeśli gramy lub śpiewamy sami, dźwięki działają na nas ze zdwojoną siłą. Gra na instrumencie pozwala się uspokoić i zapomnieć nawet o największych stresach. Grając i śpiewając możemy nie tylko odwrócić swoją uwagę od problemów. W ten sposób możemy też wyrazić swoje emocje, nie raniąc nikogo wokół. To sposób na wyładowanie frustracji, poradzenie sobie ze złością i smutkiem. Żeby był skuteczny, wcale nie musimy być wirtuozami. Wystarczy, że znamy podstawy. Nawet gra najprostszych piosenek ma niesamowitą, kojącą moc.

Naucz się dyscypliny                  

Wielu z nas ma problem z systematycznością. Nauka gry na instrumencie może być świetną szkołą dyscypliny. Bez regularnych ćwiczeń nigdy nie nauczymy się grać na gitarze – nie wystarczy chodzić na zajęcia, trzeba też codziennie poświęcać na to czas w domu. Grając nauczymy się, że systematyczna praca przynosi najlepsze efekty. To pozwoli nawet największym lekkoduchom wreszcie nauczyć się samodyscypliny i lepszej organizacji czasu.

Muzyka dobra dla mózgu

Gra na instrumentach świetnie wpływa na pracę mózgu – zaobserwowano to zwłaszcza u dzieci. Muzykujące maluchy mają lepiej pracującą pamięć operacyjną i długotrwałą – także w obszarach niezwiązanych z muzyką. Muzyka pozwala łatwiej uczyć się geometrii. Podobno granie na instrumencie pozwala też na szybszą naukę języków obcych, bo zwiększa wrażliwość mózgu na słyszane dźwięki. Gra zbawiennie działa nie tylko na mózgi maluchów – przydaje się także u dorosłych. Grając na instrumentach sprawiamy, że nasz mózg wolniej się starzeje. Jeśli przez wiele lat będziemy grać na instrumentach, zwiększymy plastyczność naszego mózgu – spowodujemy, że powstawać będą w nim dodatkowe połączenia neuronowe. To właśnie dzięki temu nasz mózg wolniej będzie się starzeć. To chyba dobry powód, by jak najszybciej zapisać się na lekcje. Gry na fortepianie, akordeonie, keyboardzie, flecie i gitarze możemy się nauczyć w Krotoszyńskim Towarzystwie Muzycznym w Krotoszynie Społeczne Ognisko Muzyczne. Pracujący tam nauczyciele prowadzą także zajęcia śpiewu. W ramach zajęć grupowych prowadzone jest umuzykalnianie i kształcenie słuchu. W ognisku działają też zespoły muzyczne. Warto tam rozpocząć swoją przygodę z muzyką.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz