Materiał Partnera

Nauka gry na gitarze – jak wybrać właściwy instrument i czy opłaca się brać prywatne lekcje?

Nauka gry na gitarze – jak wybrać właściwy instrument i czy opłaca się brać prywatne lekcje?

Gitara jest instrumentem strunowym szarpanym i pojawiła się na świecie już ponad 5 tysięcy lat temu! Od tego czasu posiada miliony zwolenników na całym świecie. Często wybierana jest jako pierwszy instrument poczatkujących muzyków, gdyż nauka nie jest bardzo trudna, a można wydobyć naprawdę sporą gamę dźwięków. Melodie grane na gitarze wkomponowują się w niemal każdy rodzaj muzyki od country aż po rocka.

Wybór pierwszego instrumentu

Kluczowym elementem rozpoczęcia przygody z gitarą jest zakup swojego pierwszego instrumentu. Jeśli nie jest się pewnym, czy nauka gry na tym instrumencie stanie się prawdziwym hobby, warto na początku go wypożyczyć. Decydując się na zakup, najlepiej wybrać się z osobą, która zna się na instrumentach lub poprosić o rady pracownika sklepu muzycznego. Odpowiednio dobrana gitara powinna być:

  • solidna i dobrze wykonana
  • dostosowana do prawo- lub leworęczności użytkownika
  • wygodna
  • dopasowana wizualnie do indywidualnych preferencji

Każdy model gitary ma nieco inne brzmienie, dlatego do nauki lepiej wybrać jeden z tańszych (lecz dobrze wykonanych), a dopiero po zaznajomieniu się i instrumentem i nabraniu wprawy – rozglądać się za tym, gdy najlepiej będzie spełniał wszelkie oczekiwania.

Ucz się gry, a nie piosenek!

Podstawowym błędem popełnianym przez poczatkujących jest powtarzanie z filmików lub internetowych tutoriali i uczenie się poszczególnych piosenek. Daje to szybkie efekty, ale niestety ma więcej wad niż zalet. Ucząc się samych utworów, nie wyrabiamy sobie żadnych pozytywnych nawyków, tylko ślepo powtarzamy ruchy. Lepiej rozpocząć naukę gry od poszczególnych akordów, które stopniowo będą otwierały nam bramy na coraz to nowsze piosenki. W ten sposób można również łatwo wyrobić swój własny styl gry.

Pomoc profesjonalisty – jaki koszt?

Rozpoczynając naukę gry na gitarze, warto skorzystać z prywatnych lekcji. Profesjonalny nauczyciel nie tylko pomoże szybciej zaznajomić się z obsługą instrumentu, ale również na bieżąco będzie korygował wszystkie błędy. Jedną z najlepszych prywatnych szkół muzycznych w Katowicach jest Studio Umuzykalniające Elżbiety Greń. Nauka gry na gitarze w zależności od miasta i indywidualnych cenników kosztuje zwykle od 50 do 150 PLN za jedną godzinę. Lekcje przebiegają na dwa sposoby: grupowo lub indywidualnie.  Lekcje indywidualne są droższe, ale przynoszą szybsze postępy, gdyż nauczyciel poświęca sto procent uwagi jednemu uczniowi. Często dorośli wstydzą się wykupić prywatne lekcje, gdyż uważają, że są one zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i młodzieży. W dzisiejszych czasach jednak coraz więcej osób po 30 roku życia, a nawet emerytów odkrywa w sobie swoją muzykalną stronę i rozpoczyna naukę gry na instrumencie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz