Materiał Partnera

Dlaczego warto uczyć dzieci grać na instrumentach

Dlaczego warto uczyć dzieci grać na instrumentach

Wielu rodziców posyła swoje dzieci na zajęcia pozalekcyjne. Wśród nich wciąż popularnością cieszą się lekcje muzyczne, na których uczą się gry na instrumentach. Takie zajęcia mają korzystny wpływ na rozwój dziecka i często przekłada się na sukcesy w nauce szkolnej. Okazuje się również, że ucząc się gry, nawet niespokojne i ruchliwe dziecko może nauczyć się łatwiej skupiać swoją uwagę. 

Główne zalety grania na instrumentach

Gra na instrumencie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Kontakt z muzyką, opanowywanie nowych utworów i technika gry stymulują powstawanie nowych połączeń pomiędzy półkulami mózgu. Co więcej, sprawiają również, że dziecko rozwija pamięć oraz zdolności manualne. To wszystko przekłada się potem na szybsze postępy w nauce.

Trzeba tu również dodać, że dzieci, które poświęcają czas na muzykowanie, stają się bardziej zdyscyplinowane, mają mniejsze problemy ze skupieniem uwagi, a także łatwiej wyznaczają i osiągają cele. 

Gra na instrumencie wspomaga pamięć i koncentrację

Dzięki grze na instrumencie dziecko stymuluje mózg. Powtarzalność techniki gry wpływa na rozwój struktur mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie ze słuchu czy wzroku. Dzięki temu dzieci muzykujące lepiej radzą sobie w szkole. Co istotne, osiągnięte efekty nie przemijają po zaprzestaniu nauki, są więc trwałe, a co więcej, można je poprawiać. Aby dostrzec zauważalną poprawę pamięci werbalnej, wystarczy już rok nauki.

Popularny jest pogląd, że osoby muzycznie utalentowane są również świetne w matematyce. Za grę na instrumencie oraz za przeprowadzanie obliczeń odpowiedzialne są te same struktury w mózgu. Stąd edukacja muzyczna może sprawić, że dziecko będzie łatwiej przyswajać materiał z przedmiotów ścisłych. 

Szkoła muzyczna poprawia skupienie 

Dzieci uczące się grać na instrumentach są bystrymi obserwatorami, więcej zauważają, a także uważniej słuchają. Nauka pomaga im również rozwinąć dyscyplinę, uczy systematyczności i skupienia. Dzięki temu nawet dzieci bardziej aktywne poprzez lekcje muzyczne mogą się wyciszyć i skoncentrować na zadaniu.

Nauka gry na instrumentach – czy tylko klasyka?

Niektórym dzieciom klasyczne metody nauki mogą wydawać się nieciekawe, a przecież lekcje mogą być także świetną zabawą. Z takiego założenia wychodzą prowadzący Akademię Gwiazd, w której zajęcia bazują na najnowszych, znanych hitach w odpowiednio dostosowanych do poziomu uczniów aranżacjach. Dzieci mogą uczyć się gry od podstaw. Szkoła oferuje lekcje z:

  • gry na ukulele, 
  • gry na gitarze, 
  • gry na keyboardzie. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz