Materiał Partnera

Dlaczego warto korzystać z oryginalnych części zamiennych do samochodów

Dlaczego warto korzystać z oryginalnych części zamiennych do samochodów

Części samochodowe wymagają wymiany nie tylko po stłuczce, ale często także w wyniku zużycia po odpowiednio długim czasie normalnej, codziennej eksploatacji. Do wyboru najczęściej mamy elementy oryginalne oraz ich zamienniki. Te drugie są zwykle wybierane przede wszystkim ze względu na niższą cenę. Ta oszczędność może się jednak okazać pozorna, a w najgorszym razie skutkować nawet wypadkiem na drodze.

Tańsze zamienniki często produkowane są z gorszej jakości materiałów, co najczęściej rodzi konieczność ponownej wymiany danego elementu w krótkim czasie. – Generuje to dodatkowe koszty, które w podsumowaniu mogą nawet przekroczyć cenę fabrycznie nowych elementów oryginalnych – mówi przedstawiciel sprzedającej części samochodowe firmy Carwit ze Szczecina. Nawet jeśli zamiennik objęty jest jakąś gwarancją (co nie zawsze się zdarza) to ta, którą oferują producenci oryginalnych części, jest znacznie dłuższa. Jeśli zależy nam na tym, aby na jakiś czas po prostu zapomnieć o problemie, tańszy zamiennik raczej nie będzie rozwiązaniem. Skoro zaś mowa o gwarancji, to warto nadmienić, że jeśli naprawiany poprzez wymianę któregoś elementu podzespół wciąż jest nią objęty, to najprawdopodobniej ją utracimy, gdy zastąpimy ten element nieoryginalnym zamiennikiem.

Bezpieczeństwo

Decydując się na części oryginalne, minimalizujemy ryzyko rychłej dopłaty do kolejnych napraw, ale też ryzyko związane z samym użytkowaniem naprawianego auta. Nie najlepszej jakości zamiennik bądź też niewłaściwa jego instalacja wynikająca z umiarkowanego stopnia dopasowania części do samochodu może sprawić, że ten ostatni odmówi nam posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie, co okaże się groźne nie tylko dla naszego portfela, ale przede wszystkim dla życia i zdrowia nas oraz naszych bliskich.

Kwestia dopasowania

Nawet używane części oryginalne cechują się zazwyczaj wyższą jakością niż zamienniki, a przy tym na pewno będą pasować. W przypadku zamiennika ciężko jest to ocenić „na oko”, porównując element wymagający wymiany z tym, w który ma go zastąpić. Mało tego, zdarza się przecież, że choć dana część wygląda inaczej, może nawet pasować, a my musimy zawierzyć słowu mechanika. Przy czym jeśli okaże się, że jest ona jednak niekompatybilna z naszym pojazdem, nie zawsze można ją bezproblemowo zwrócić i odzyskać pieniądze…

Tymczasem oryginalne części zamienne zawsze będą idealnie pasować, co ma przełożenie chociażby na łatwość ich instalacji, a więc koszty i czas oczekiwania, aż sprawne auto opuści warsztat. Również dlatego cieszą się więc dobrą opinią nie tylko kierowców, ale także mechaników. Warto pamiętać, że wyposażone w atesty i certyfikaty części oryginalne często można zakupić nawet do modeli samochodów, które od pewnego czasu same już nie są produkowane. Stworzone zaś na potrzeby konkretnego auta, z uwzględnieniem charakterystycznych dla niego parametrów, zapewnią nam bezpieczeństwo i komfort jazdy na długi czas.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz