Materiał Partnera

Części TIR. Co psuje się najczęściej?

Części TIR. Co psuje się najczęściej?

Stan techniczny ciężarówek ma bardzo duże znaczenie dla działalności i sukcesu firm transportowych. Dlatego należy odpowiednio szybko reagować na niepokojące objawy, które mogą wskazywać na uszkodzenia układu hamowania czy silnika. Na co powinniśmy uważać? Tiry są mocno eksploatowane – pokonują długie trasy i są mocno obciążone. Co psuje się najczęściej i jakich części do tirów możemy potrzebować w razie awarii?

Wadliwa elektryka i problemy z oponami

Spektrum awarii występujących w samochodach ciężarowych jest bardzo szerokie. Nic w tym dziwnego – tiry są narażone na awarie z racji intensywnej jazdy. Według danych uzyskanych przez niemiecki automobilklub ADAC, większość usterek, które pojawiają się w tirach, to usterki związane z elektryką. To one zwykle odpowiadają za konieczność zatrzymania się na drodze i wezwania pomocy drogowej. A postój na autostradzie nie jest niczym bezpiecznym! Należy we właściwy sposób zabezpieczyć pojazd, a dopiero później wykonać telefon.
Na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania usterek znajdują się problemy z ogumieniem. Opony mogą zostać uszkodzone na wiele sposobów, np. przez luzy w zawieszeniu, najechanie na ostry przedmiot (metal czy szkło) bądź ciągłe hamowanie, w trakcie jazdy po górzystym terenie. Po wyglądzie opony, doświadczony mechanik od razu stwierdzi możliwe powody jej usterki. Ponadto, w tirach źródłem problemów są także silniki. Dzięki częściom zamiennym można usunąć awarię.

Gdzie kupić części do tirów?

Części zamienne do tirów są niezbędne nie tylko w przypadku wystąpienia awarii. Wiele elementów zwyczajnie się zużywa, w takim przypadku również będą nam potrzebne akcesoria samochodowe, najlepiej pochodzące od sprawdzonych producentów. Tylko takie są gwarancją najlepszej jakości i pozwalają przywrócić samochodom ciężarowym stuprocentową sprawność.
Ofertę części zamiennych do tirów znajdziemy w hurtowniach części samochodowych, takich jak firma AT Truck. Gwarantuje szeroki wybór akcesoriów do tirów, pośród których można wymienić m.in. sprzęgła, elementy oświetlenia, akumulatory oraz filtry. Dostępne są zarówno podstawowe części, jak i elementy niezbędne do poważniejszych napraw. Czasami wydawałoby się niewielka usterka okazuje się dużo poważniejszą awarią.
Pamiętajmy, że montaż części do tirów wymaga profesjonalnej wiedzy i specjalistycznych narzędzi, dlatego instalacją zakupionych elementów powinni zająć się fachowcy. Tylko oni szybko poradzą sobie z naprawą różnego rodzaju usterek, a kierowca awaryjnego tira będzie mógł znowu ruszyć w trasę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz