Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto inwestować w szkolenia?

Dlaczego warto inwestować w szkolenia?
Dobre szkolenie dla pracowników to inwestycja, która się zwraca. Mówimy tutaj nie tylko o kursach doskonalących kompetencje zawodowe kadr, ale także o szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, których znaczenie niestety wciąż w dużej mierze jest marginalizowane zarówno przez pracodawców oraz pracowników, jak i samych szkoleniowców. Przyjrzyjmy się bliżej temu problemowi.

Szkolenie BHP nie musi być nudnym obowiązkiem

Chyba każdy dorosły człowiek ma doświadczenia związane z nudnym, niekończącym się wykładem na temat BHP, w którym musiał wziąć udział, aby dostać pozwolenie na rozpoczęcie pracy. Takie szkolenia nie tylko nie przynoszą pożytku kursantom, ale są stratą pieniędzy dla pracodawcy i czasu - dla wszystkich.

Problem mało efektywnych szkoleń BHP zainspirował zespół firmy AVIS z Zielonej Góry, którzy postanowili zmienić obraz obowiązkowych kursów pracowniczych i sprawić, by udział w takich zajęciach był dla kursantów satysfakcjonujący i przynosił zakładane rezultaty.

Dlatego aktualnie szkolenia BHP przybierają nowoczesną formę. Kursanci uczą nie tyle słuchając, co aktywnie uczestnicząc w spotkaniu ze specjalistami. Szkoleniowcy przygotowują na zajęcia różne case studies i motywują uczestników do rozwiązywania sytuacji problemowych. W zależności od dziedziny, w jakiej specjalizuje się zakład pracy, odbywają się różne ćwiczenia praktyczne.

Korzyści ze szkoleń

Według statystyk najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy jest błąd ludzki. Oznacza to, że wśród pracowników świadomość istniejących zagrożeń jest niepokojąco niska, mimo teoretycznego obowiązku odbywania szkoleń z zakresu BHP z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej.

Na tak niekorzystną sytuację wpływ ma przede wszystkim nie zawsze wysoka jakość szkoleń. Okazuje się, że pracownicy, którzy w trakcie kursu mieli możliwość aktywnie uczestniczyć w zajęciach, znacznie lepiej przyswajają sobie wiedzę i umiejętności, niezbędne do radzenia sobie w niebezpiecznych sytuacjach.

A więc najważniejszym argumentem, przemawiającym za organizacją szkoleń dla pracowników, jest poprawa ich bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest także obowiązek, który na pracodawcę nakłada ustawa. Zarówno wstępne, jak i okresowe szkolenia BHP są obowiązkiem, które na przedsiębiorstwa nakłada prawo. Z kolei wymóg zorganizowania takiego przedsięwzięcia spoczywa właśnie na pracodawcy.

Jednak zapewnienie solidnych szkoleń pracowniczych to także zyski dla samego pracodawcy. Zespół, który ma świadomość zagrożeń związanych z wykonywaną pracą, ale też posiada umiejętność minimalizowania ryzyka wystąpienia wypadków oraz dbania o swój komfort w taki sposób, by nie narażać się na choroby zawodowe, to zespół zdrowy, obecny w miejscu pracy i wydajny, a więc przynoszący korzyści przedsiębiorstwu.

Organizowane obecnie kursy BHP, pierwszej pomocy i szkolenia przeciwpożarowe w niczym nie przypominają monotonnych wykładów z elementami cytowania Kodeksu Pracy. Uczestnicy szkoleń zdobywają przede wszystkim praktyczną wiedzę, którą mogą z łatwością wykorzystać w warunkach codziennej pracy. Niemniej ważna jest umiejętność pracy w grupie i znajomość zasad radzenia sobie z niecodziennymi sytuacjami, którą również oferują takie kursy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz