Artykuł sponsorowany

Profesjonalna ocena ryzyka zawodowego z firmą Cezar

Profesjonalna ocena ryzyka zawodowego z firmą Cezar

Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego jest konieczne. W niektórych sytuacjach pracodawca może taką ocenę przeprowadzić samodzielnie – dotyczy to jednak tylko niewielkich firm, które dysponują ograniczonymi zasobami sprzętowymi i technologicznymi. W przypadku większych przedsiębiorstw konieczna jest ocena wystawiona przez eksperta od BHP. Zajmie się tym dla nas firma Cezar.

Zbieranie informacji

Przy ocenie ryzyka zawodowego kluczowe jest zebranie wszystkich najważniejszych informacji na temat danego stanowiska pracy. Specjalista BHP musi dowiedzieć się, jak wyglądają stanowiska pracy, kto przy nich pracuje – znaczenie ma tu wiek, doświadczenie, poziom sprawności itd. Istotne jest też to, z jakich urządzeń pracownik będzie musiał korzystać i na jakich materiałach będzie pracować.

Na wiele zagrożeń mogą wskazywać po prostu instrukcje obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych do pracy.

Pracownik BHP musi też dowiedzieć się, jakie są czynniki niebezpieczne i jakie są stosowane środki ochrony przed tymi zagrożeniami. Ważna jest tutaj także znajomość przepisów i norm związanych z danym stanowiskiem pracy – tu potrzebna jest już wiedza ekspercka.

Firma Cezar zatrudnia prawdziwych specjalistów z branży BHP. To osoby z ogromną wiedzą i doświadczeniem. Poza ocenami ryzyka zawodowego, przedsiębiorstwo zajmuje się także kompleksową obsługa firm z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy firmy Cezar prowadzą szkolenia BHP, sporządzają dokumentacje, gdy na terenie firmy dojdzie do wypadku i dbają o to, by siedziba przedsiębiorstwa spełniała wszystkie prawne wymogi bezpieczeństwa.

Jak wysokie jest ryzyko?

Kiedy wszystkie informacje na temat danego stanowiska pracy zostaną już zebrane, specjalista BHP przechodzi do identyfikacji zagrożeń na konkretnym stanowisku pracy i oszacowania związanego z nimi ryzyka, które może wynikać z różnych czynników. Szacuje się, jak duże jest prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych zagrożeń.

Praca powinna być wykonywana tylko wtedy, gdy ryzyko zostało oszacowane na małe lub średnie. Przy dużym ryzyku pracownicy nie mogą wypełniać swoich obowiązków.

Specjalista BHP zajmujący się oceną ryzyka zawodowego powinien zająć się także wskazaniem działań, które pozwolą ograniczyć, lub nawet wykluczyć ryzyko zawodowe.

Na koniec pracownik BHP musi wykonać dokumentację zgodną z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Taka dokumentacja powinna zawierać opis danego stanowiska pracy, wyniki oceny ryzyka w kontekście każdego z czynników zagrożenia oraz środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz