Materiał Partnera

Dlaczego tak kochamy ciastka?

Dlaczego tak kochamy ciastka?

Niewiele jest osób, które nie doceniają smaku klasycznego ciastka z czekoladą. Obecnie każdy z nas może pozwolić sobie na chwilę zapomnienia i zakup tego typu łakoci, ale nie zawsze było to możliwe – niegdyś słodycze były zarezerwowane tylko dla najzamożniejszych. W niektórych kręgach kulturowych i okresach historycznych traktowano spożywanie słodyczy jak ekstrawagancką rozrywkę. Współcześnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów wyrobów cukierniczych.

Krótka historia ciastek

Dobrze wyposażone cukiernie i piekarnie kuszą nas smakami i zapachami wielu wyrobów cukierniczych. Ich sukces jest tym większy, im lepszej jakości produkty oferują. Zaopatrując się w firmie Vandemoortele, uzyskujemy dostęp do ogromnej ilości kultowych łakoci, doskonałego pieczywa czy tłuszczy, olejów i margaryn. To dzięki takim ekspertom z dziedziny cukiernictwa, każdy może współcześnie sięgnąć po ulubione słodycze. Bardzo popularne są zwłaszcza ciastka, szczególnie te z czekoladą. Kochamy ich teksturę, kompaktowy rozmiar, nadzienie czy polewę. Ciastka występują w bardzo wielu rodzajach i każdy może znaleźć swoje ulubione. Ich historia sięga czasów starożytnych, bo pierwszy udokumentowany przypadek wypieczenia ciastek pochodzi od Egipcjan, którzy dokonali tego około cztery tysięce lat przed naszą erą. Hindusi już około drugiego wieku naszej ery zaczęli przyrządzać coś na kształt ciastek – gotowali lub smażyli na maśle gałki z mąki ryżowej wypełnione nadzieniem z syropu cukrowego. Starożytni Rzymianie nie byli gorsi – tworzyli ciastka z wody, miodu, jajek i mąki. W średniowieczu ciasteczka słodzone miodem były bardzo drogie i dostępne tylko dla najbogatszych mieszczan. Rewolucję przyniósł oczywiście wiek XIX wraz z jego przemysłowym podejściem do produkcji. Stała się ona łatwiejsza i tym samym tańsza, przyczyniły się do tego także spadające ceny cukru i mąki. To w XIX wieku powstały pierwsze prawdziwe fabryki ciastek.

Co znajdziemy w ciastkach?

Mimo że dostarczają do naszego organizmu głównie węglowodany, są także źródłem wielu mikro‐ i makroelementów, a także witamin. Znajdziemy w nich sporo witaminy E, która zatrzymuje utlenianie groźnego, złego cholesterolu. Klasyczne ciastka zawierają także witaminę B9 uczestniczącą w wielu procesach metabolicznych oraz magnez i żelazo, składniki niezbędne do zachowania dobrego zdrowia.

Opracowanie:
Łódź, Tokarzewskiego 7-12
tel. 42 617 10 70
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz