Artykuł sponsorowany

Dlaczego i jak uszczelnia się kominy?

Dlaczego i jak uszczelnia się kominy?

W domach jednorodzinnych bardzo ważnym elementem jest komin, który oddaje do środowiska spaliny powstałe wskutek generowania energii cieplnej do ogrzania wnętrz. Ze względu na jego zastosowanie, przewód kominowy musi wykazywać maksymalną szczelność. Wszelkie uchybienia w tym zakresie mogą stać się bardzo niebezpieczne dla mieszkańców domu – w jaki sposób można ich uniknąć?

Czy każdy komin trzeba uszczelniać?

Stworzenie wytrzymałego przewodu kominowego nie należy do najtrudniejszych prac, jednak wraz z upływem lat i regularną eksploatacją komina, może on stać się nieszczelny. Spaliny przedostają się w takim wypadku do wnętrz domu, co z kolei staje się niebezpieczne dla jego użytkowników. Groźne związki mogą prowadzić do zatrucia i poważnych problemów zdrowotnych. Przy nieszczelnym przewodzie kominowym zauważalnie spada również wydajność całego układu odpowiedzialnego za utrzymanie ciepła w pomieszczeniach domu jednorodzinnego.

To jeden z najczęstszych objawów nieszczelnego komina, który powinien wzbudzić niepokój u właściciela budynku. Istnieje jednak rozwiązanie tego typu problemów. Jest nim usługa uszczelniania kominów, którą realizuje firma Komineks PPHU. Specjaliści w tym zakresie proponują kilka sposobów na wyeliminowanie nieszczelności w przewodach kominowych. Wybór odpowiedniej metody związany jest m.in. z charakterystyką komina i jego docelowym przeznaczeniem. Jak zatem można go uszczelnić?

Jakie są rozwiązania w zakresie uszczelniania kominów?

Przewody kominowe uszczelnia się specjalną masą o parametrach izolacyjnych. Właściwości te zapewniają precyzyjne zakrycie wszelkich otworów, jakie mogą prowadzić do pojawienia się nieszczelności w kominie. Od jego typu uzależniony jest natomiast skład masy, jaką nakłada się na wewnętrzne ściany przewodów. Jednym z najczęściej używanych wyrobów jest masa cementowa. Ma ona zastosowanie zarówno w kominach wentylacyjnych, jak i dymowych.

Przy uszczelnianiu tych ostatnich dobrze sprawdzi się również warstwa wyrobu opartego na szamocie, czyli materiale ceramicznym o doskonałej odporności na zmienne warunki eksploatacji oraz działanie wysokich temperatur. Uszczelnianie kominów spalinowych można natomiast wykonać z wykorzystaniem masy cementowej na podłożu kalmatronu. Taka izolacja jest niezwykle trwała, co przekłada się także na żywotność samego komina. Znaczące polepszenie jego parametrów m.in. w zakresie osiąganego ciągu i zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników domu z uszczelnionym przewodem kominowym to najważniejsze zalety wyboru takiego rozwiązania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz