Artykuł sponsorowany

Budowa kominów stalowych

Budowa kominów stalowych
Do niedawna kominy budowane były z cegieł ceramicznych, klinkierowych, albo szamotowych. Obecnie coraz częściej stawia się kominy murowane, które wymagają instalacji wkładów ze stali szlachetnych. Ponadto, istnieją też takie przewody kominowe, które nie potrzebują obudowy.

Dlaczego kominy stalowe

Wkłady kominowe ze stali szlachetnej mają liczne zalety, do których należą m.in. odporność na wilgoć i kwasy. Ich instalacja jest konieczna ze względu na obecność spalin wydzielanych przez gazowe lub olejowe kotły. Spaliny zawierają zarówno parę wodną, jak i związki azotu oraz siarki, a ich skropliny są groźne dla materiałów budowlanych.

Do stworzenia kanałów w nowoczesnych kominach używa się na przykład szlachetnej stali kwasoodpornej, która często bywa wzbogacona domieszką chromu, molibdenu, tytanu, albo niklu. Tego typu stal jest wyjątkowo odporna na szkodliwe działanie kwaśnych skroplin, dlatego nie powodują one jej korodowania – wyjaśnia ekspert reprezentujący sklep najlepszekominy.pl.

Rodzaje kominów stalowych

Kominy stalowe występują w wersji jednościennej lub dwuściennej. Te pierwsze stosowane mogą być zarówno do kotłów gazowych i olejowych, jak i do urządzeń grzewczych zasilanych ekologicznymi paliwami stałymi lub drewnem. Dostępne są jako cały system posiadający wszystkie elementy konieczne do ich prawidłowego działania, jak i w postaci pojedynczych elementów. Kominy jednościenne umieszczane są w obudowie murowanej z cegieł lub z keramzytobetonowych pustaków.

Jeśli chodzi o kominy dwuścienne, to ich wewnętrzna część wyprodukowana jest z przewodu spalinowego wykonanego z kwasoodpornej stali. Jego średnica wynosi od 80 do  1000 mm. Kominy dwuścienne otulone są mineralną wełną, którą od zewnątrz osłania szczelny płaszcz ze stalowej blachy szlachetnej. Jest ona odporna na działanie warunków atmosferycznych. Tego typu kominy świetnie sprawdzą się w przypadku kotłów na paliwo gazowe, stałe i płynne. Do ich największych zalet należy brak konieczności wykonywania obudowy (jest nią zewnętrzny stalowy płaszcz).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz