Materiał Partnera

Wkłady kominowe – poznaj ich rodzaje i funkcje

Wkłady kominowe – poznaj ich rodzaje i funkcje

Wkłady kominowe muszą być solidnie wykonane i bardzo odporne na trudne warunki – w końcu to one, jako jedyny element komina, mają bezpośredni kontakt ze spalinami. Dobre wkłady powinny być całkowicie kwasoodporne. Muszą też być zabezpieczone przed działaniem bardzo wysokich temperatur. Jakie są rodzaje wkładów kominowych? Jakie rozwiązania są najbezpieczniejsze? 

Podstawowe funkcje

Wkłady kominowe muszą pełnić kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim powinny być trwałe i zapewniać nam możliwość czyszczenia i dokonywania przeglądów – bez regularnego czyszczenia komina przez wykwalifikowanego kominiarza będzie się w nim gromadzić sadza, która może się zapalić i spowodować niebezpieczny pożar. Wkład musi dać nam możliwość odpowiedniego dobrania układu kominowego. Powinien też zmniejszać bezwładność cieplną komina, zabezpieczać piec przed zamakaniem i gwarantować szczelność przy odprowadzaniu spalin. Poza tym wkład musi być oczywiście odporny na ogień – w czasie pracy pieca nie może dochodzić do żadnych odkształceń termicznych wkładu.

Wkłady kwasoodporne i żaroodporne

Na rynku dostępne są wkłady kominowe o różnych właściwościach. Dużą popularnością cieszą się wkłady kwasoodporne, które sprawdzają się przy kotłach na gaz lub olej opałowy. Te wkłady pozwalają na maksymalne wykorzystanie energii cieplnej i ograniczenie ilości emitowanych zanieczyszczeń. W nowoczesnych piecach obniża się temperaturę spalin, przez co zanieczyszczenia zmieniają się w tak zwane skropliny, które mogą uszkodzić komin. Wkład kominowy ze stali kwasoodpornej jest przed tym zabezpieczony – pozwala na korzystanie z nowoczesnego, lepszego dla środowiska pieca bez obaw o uszkodzenie komina. Wkłady kominowe żaroodporne mają inne właściwości – stosuje się je przy kominkach i kotłach na paliwa stałe – takie jak na przykład wciąż bardzo popularny węgiel. Żaroodporne wkłady kominowe umożliwiają lepsze i bezpieczniejsze odprowadzanie spalin z tych kotłów. Wkłady kominowe różnego typu znajdziemy w ofercie firmy Kom-Wentel Jarosław Babij, specjalizującej się w tego typu wyrobach blacharskich. Dobry wkład kominowy zapewnia naszej instalacji trwałość i bezpieczne działanie. Jakość wkładu kominowego, jego właściwy dobór i odpowiednio często wykonywane przez uprawnionych do tego specjalistów przeglądy pozwolą nam czuć się bezpiecznie i cieszyć się bez stresu przyjemnym ciepłem w sezonie grzewczym. Dobry wkład powinien przede wszystkim pozwolić na ograniczenie ilości odprowadzanych skroplin, które mogą być szkodliwe dla komina.

Opracowanie:
Elbląg, płk. Dąbka 215
tel. 793 397 768
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz