Dieta paleo, czyli jak zmienić styl życia

Dieta paleo, czyli jak zmienić styl życia

Dieta paleo brzmi tajemniczo? To dieta, która odwołuje się do sposobu jedzenia naszych przodków i ma coraz więcej zwolenników. Nie jest to dieta na chwilę, a raczej sposób odżywiania, który warto wprowadzić na całe życie. Dowiedz się więcej i przeczytaj, jakie są podstawowe zasady diety paleo. Przeczytaj wskazówki dla początkujących – jak rozpocząć zdrowe odżywianie zgodnie z zasadami.

Co to jest dieta paleo?

Dieta paleo, określana przez niektórych dietą człowieka pierwotnego, jest to sposób odżywiania opierający się na zasadach, którymi instynktownie kierowali się nasi przodkowie. Dieta paleolityczna była zróżnicowana i z pewnością jadłospis zależał w dużej mierze od terenu, który zamieszkiwała dana grupa, jednak na podstawie badań i analiz stwierdzono, jak mogła ona mniej więcej wyglądać i jakie produkty należy wyeliminować. Głównym założeniem diety jest odżywanie zgodne z naturą.

Na czym polega dieta paleo?

Źródłem energii w diecie paleo są przede wszystkim warzywa, owoce, mięso, jaja, grzyby oraz orzechy. Wykluczone są zboża, cukier, rafinowane oleje. Poza tym niewskazane jest spożywanie nabiału oraz roślin strączkowych. Zastosowanie jadłospisu diety paleo na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne, z czasem jednak można się przyzwyczaić. Dania przygotowywane według zasad paleo są nie tylko zdrowe, ale także smaczne.

Co można jeść na diecie paleo?

Najważniejsze są produkty naturalne, nieprzetworzone. Wybieraj mięso z pewnego źródła. Restrykcyjni zwolennicy diety sięgają przede wszystkim po dziczyznę, natomiast jeśli chodzi o mięso zwierząt hodowlanych, zalecane jest spożywanie wołowiny, cielęciny i jagnięciny.

Ważnym elementem diety powinny być ryby, które są bogatym źródłem kwasów Omega-3. Spożywanie kwasów Omega-3 zalecane jest przez większość dietetyków. Do wyboru masz szeroki wybór ryb, możesz sięgnąć po tuńczyka, pstrąga, łososia, dorsza oraz halibuta.

Składnikiem, którego nie sposób pominąć w diecie, są jajka. Są podstawą szybkich i smacznych śniadań paleo – pożywnej jajecznicy oraz omletów, które zastępują zwykłe kanapki. Koniecznie wybieraj jajka z pewnego źródła, najlepsze będą te z chowu ekologicznego. Zwykłe jajka z supermarketu pochodzą często z chowu klatkowego.

Nie zapomnij o włączeniu do diety pestek dyni, słonecznika, orzechów włoskich oraz cennych tłuszczy. Wybieraj olej kokosowy, oliwę z oliwek, awokado, a z tłuszczy zwierzęcych masło i smalec.

W diecie zalecane jest spożywanie warzyw i owoców, które mogą stanowić podstawę zdrowych i pożywnych sałatek, a także dodatku do obiadu. Można spożywać je zarówno na surowo, jak i gotować.

Jeśli nie masz pomysłu na dania, możesz skorzystać z oferty firm cateringowych.

Przeczytaj, jak wybrać dietę pudełkową.

Czego nie można jeść na diecie paleo?

Trzeba wyeliminować wszystkie produkty przetworzone. Nie ma mowy o jedzeniu fast foodów, które są zakazane w każdej zdrowej diecie. Niezalecane jest spożywanie nabiału, co jest szczególnie korzystne dla osób z nietolerancją laktozy. W diecie paleo koniecznie należy wykluczyć zboża, cukier oraz rafinowane oleje. Zamiast słodyczy można wybrać suszone owoce w umiarkowanych ilościach.

Jak zacząć dietę paleo? Szybki poradnik

  • Wprowadź dietę na próbę, np. przez miesiąc jedz zgodnie z nowymi zasadami. Na okres próbny nie wybieraj wakacji lub świąt, gdy kuszą rozmaite potrawy.
  • Spróbuj zaangażować w podjęcie wyzwania najbliższe osoby. Wsparcie innych może pomóc w łatwiejszym przyzwyczajeniu do nowych nawyków.
  • Przygotuj jadłospis z wyprzedzeniem i kup potrzebne produkty.
  • Zacznij od wyłączenia z diety tylko niektórych składników. Pierwszym krokiem powinna być eliminacja zboża oraz cukru.
  • Obserwuj swoje ciało i zapisuj wszystkie zmiany. Wymieniaj się spostrzeżeniami z innymi. Wszelkie zmiany będą motywować cię do podjęcia dalszych kroków, a nawet wprowadzenia diety na stałe.

Jakie są przeciwwskazania dla diety paelo?

Jak każdą zmianę, w tym również zmiany związane z odżywianiem, należy skonsultować z lekarzem. Zmiany w diecie mogą być niebezpieczne dla osób, które przyjmują leki lub mają problemy z nerkami. Osoby chorujące na nowotwory lub choroby serca również nie powinny drastycznie zmieniać swoich nawyków żywieniowych. Kobiety w ciąży i karmiące także nie powinny nic zmieniać bez kontroli specjalisty.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz