Artykuł sponsorowany

Co jeść przy alergii pokarmowej?

Co jeść przy alergii pokarmowej?

Alergia pokarmowa to bolączka wielu osób. Objawy takie jak wysypka, ból brzucha, zawroty głowy lub mdłości mogą być związane właśnie z tą nieprzyjemną przypadłością. Jeśli i Ty cierpisz na alergię pokarmową, pamiętaj, że nawet spożycie małej ilości uczulającego pokarmu może wywołać ostrą reakcję organizmu. Mimo to nie wyobrażasz sobie życia bez niektórych potraw? Dzisiaj pokażemy Ci, co można jeść przy alergii pokarmowej i co zrobić, aby dania nadal smaczne pomimo ograniczeń.

Co powoduje alergię pokarmową?

Specjalista z Eat Fit Dietetyk Izabela Trela podkreśla, że alergię pokarmową wywołują różne składniki, ale kilka z nich wywołuje niepożądane reakcje u większości osób uczulonych. Zobacz zatem, jakie to pokarmy i czym je zastąpić.
  • Białko krowiego mleka – osoby cierpiące na nietolerancję białka zwierzęcego z tej kategorii mogą łatwo zastąpić je produktami roślinnymi, bogatymi w składniki odżywcze i niezbędne witaminy. Warto przestawić się na mleko sojowe lub ryżowe, a także – jeśli nie ku temu przeciwwskazań – spożywać produkty na bazie sera koziego. Zamień też twarożek na pyszną pastę z bakłażana i ziaren słonecznika. Jeśli do takiego śniadania dołączysz jeszcze świeże pieczywo, stanowi ono pełnowartościowy posiłek.
  • Pszenica różnych odmian – dla osób, które borykają się z problemem nietolerancji pszenicy, dobrą alternatywę stanowią np. makaron gryczany, sojowy, czy ryżowy. Jeśli nie przepadasz za makaronem, możesz wymienić go na różnego rodzaju kasze. W połączeniu z grzybami, takimi jak kurki, rukolą i kozim serem powstanie wartościowy obiad. Całość można dopełnić prażonymi ziarnami sezamu.

Oprócz wyżej wymienionych możliwości, alergia pokarmowa może pojawić się też w momencie spożycia skorupiaków, ryb, orzechów i jaj.

Jak radzić sobie z alergią pokarmową i co jeść?

Po wykluczeniu przeciwwskazań, lista polecanych produktów dla alergików i osób wrażliwych na różnego rodzaju pokarmy to np.:

  • mleko ryżowe,
  • brokuły,
  • indyk i królik,
  • ziemniaki,
  • słonecznik,
  • wiórki kokosowe,
  • migdały,
  • len,

Powyższe produkty niosą za sobą dość małe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej i są bezpieczne w większości przypadków. Jednak najważniejszym elementem radzenia sobie z alergią pokarmową jest wdrożenie diety eliminacyjnej. Polega ona na całkowitym wyłączeniu lub ograniczeniu poszczególnych składników odżywczych, które wywołały niepożądane skutki uboczne. Po jej wprowadzeniu Twoja błona śluzowa jelit zostanie zregenerowana oraz zwiększy się tolerancja na potencjalnie szkodliwy składnik pokarmowy.

Warto pamiętać, że czasami okazuje się, że konieczne jest leczenie farmakologiczne – prowadzone pod opieką lekarza prowadzącego. Równie korzystna przy alergiach pokarmowych jest pomoc dietetyka, który stworzy dla Ciebie indywidualny jadłospis, proponując Ci smaczne, zdrowe, a przy tym nieuczulające posiłki.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz