Artykuł sponsorowany

Diagnostyka i leczenie jaskry w Centrum Okulistycznym Jaskra w Warszawie

Diagnostyka i leczenie jaskry w Centrum Okulistycznym Jaskra w Warszawie

Jaskrą nazywamy grupę neuropatii, powodujących zanik nerwów wzrokowych i związaną z tym nieodwracalną ślepotę – niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to ponad 20 jednostek chorobowych różniących się objawami, rokowaniem, a co za tym idzie leczeniem. Choroby te, nieleczone, prowadzą do utraty wzroku, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie działania, jeszcze zanim zauważysz pierwsze objawy, ponieważ jeśli się one już pojawiają jest często za późno na skuteczne leczenie. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka i leczenie w specjalistycznym Centrum Okulistycznym Jaskra w Warszawie.

Jaskra – kluczowa jest diagnostyka

Pod nazwą „jaskra” kryje się ponad 20 różnych chorób, których wspólną cechą jest to, że w ich wyniku dochodzi do uszkodzenia komórek nerwu wzrokowego przewodzącego bodźce świetlne z oka do mózgu. Uszkodzonych komórek nie można już naprawić, można natomiast zająć się tymi jeszcze zdrowymi, czyli wdrożyć leczenie zachowawcze. Najczęstszymi przyczynami powstawania zmian jaskrowych jest podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, a także zaburzenia ukrwienia nerwu wzrokowego. Europejskie Towarzystwo Jaskrowe (EGS) określa ponad dwadzieścia jednostek chorobowych klasyfikowanych jako jaskra, które grupuje następująco:

  • jaskra pierwotna wrodzona,
  • jaskry pierwotne otwartego kąta,
  • jaskry wtórne otwartego kąta,
  • jaskry pierwotne zamkniętego kąta,
  • jaskry wtórne zamkniętego kąta.

Niezależnie od przyczyny końcowym efektem tej choroby jest uszkodzenie struktur nerwu wzrokowego, co prowadzi do nieodwracalnych zmian w polu widzenia i nieodwracalnej, pełnej ślepoty. Pierwsze objawy jaskry najczęściej pojawiają bardzo późno, dopiero w ostatniej fazie choroby. Z tego względu dla skutecznego leczenia jaskry tak ważne jest wczesne i prawidłowe (co do typu, stopnia zaawansowania i tempa postępu choroby) rozpoznanie i wdrożenie właściwej strategii terapeutycznej. Z kolei kluczem do wczesnego i prawidłowego rozpoznania jest odpowiednia diagnostyka.

Centrum Okulistycznym Jaskra w Warszawie wykonać możesz komplet badań, wchodzących w skład złotego standardu w diagnostyce w kierunku jaskry, dzięki którym doświadczony lekarz okulista będzie w stanie określić rodzaj i stopień zaawansowania schorzenia oraz tempo progresji i podejmie decyzję o sposobie leczenia.

Jak przebiega leczenie jaskry w profesjonalnym Centrum Okulistycznym?

Pierwszym krokiem jest wykonanie procedur podstawowych. W ramach wizyty lekarz okulista przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, dokona oceny refrakcji i ostrości wzroku, zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i wykona badania przedniego odcinka oka w biomikroskopie. W zakres diagnostyki jaskrowej wchodzi także ocena kąta przesączania w gonioskopie oraz badania dna oka z oceną tarczy nerwu wzrokowego i siatkówki. Po wstępnych badaniach, jeśli lekarz okulista zdiagnozuje nieprawidłowości mogące świadczyć o rozwoju jaskry, specjalista zleci dodatkowe badania, które pomogą w ocenie stopnia rozwoju choroby oraz wyborze sposobu leczenia.

Badania dodatkowe w kierunku jaskry, które wykonują lekarze w Centrum Okulistycznym Jaskra w Warszawie to:

  • badanie pola widzenia (perymetria) – testy standardowe Humphrey lub testy niekonwencjonalne stosowane w jaskrze wczesnej i średniozaawansowanej – FDT Matrix
  • HRT – tomografia tarczy nerwu wzrokowego przy użyciu laserowego oftalmoskopu skaningowego,
  • GDx – pomiar grubości warstwy włókien nerwowych siatkówki metodą skaningowej polarymetrii laserowej,
  • OCT jaskrowe – analiza tarczy nerwu wzrokowego i warstwy włókien nerwowych siatkówki RNFL metodą tomografii koherentnej,
  • GCC (GCL) – pomiar grubości warstwy komórek zwojowych siatkówki metodą tomografii,
  • AS-OCT – tomografia przedniego odcinka oka w różnych warunkach oświetlenia,
  • tonometria aplanacyjna Goldmanna i pneumotonometria,
  • pachymetria.

Po wykonaniu niezbędnych badań może być wskazane wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pozwoli zahamować rozwój choroby. Najskuteczniejszym sposobem leczenia jaskry są obecnie zabiegi laserowe, takie jak selektywna trabekuloplastyka laserowa lub irydotomia. Wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników – w tym od rodzaju jaskry, stopnia jej zaawansowania i sytuacji życiowej pacjenta

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz