Artykuł sponsorowany

Najczęstsze choroby oczu i wady narządu wzroku

Najczęstsze choroby oczu i wady narządu wzroku

 Gdy oko działa prawidłowo, oglądane przedmioty są wyraźnie, bez względu na ich odległość,  kolor i kształty. Zepsuty mechanizm oka sprawia, że pojawiają się kłopoty ze wzrokiem. Wady wymagają korekcji okularami, soczewkami kontaktowymi lub zabiegami laserowymi. Jakie są podstawowe wady wzroku, które z nich są dziedziczne, a które pojawiają się z wiekiem?  Sposoby korekty wzroku w zależności od zaburzenia widzenia.

Rodzaje wad wzroku

Różne rodzaje wad wzroku powodują odmienne problemy z widzeniem. Niektóre zaburzenia występują powszechnie, inne rzadko. Krótkowzroczność to inaczej myopia. Krótkowidz dobrze widzi z bliska, odległe przedmioty są niewyraźne. W wyniku uwypuklenia rogówki i soczewki lub za długiej gałki ocznej, światło ogniskuje się przed siatkówką. By dobrze zobaczyć obraz, trzeba go przybliżyć. Krótkowzroczność może być dziedziczona, ale obecnie główną przyczyną wady bywa czytanie, pisanie i praca na komputerze. Drugą popularną wadą jest dalekowzroczność - inaczej nadwzroczność, hyperopia. Mamy z nią do czynienia, gdy obraz zamiast na siatkówce powstaje za nią. Wada ta zazwyczaj jest dziedziczna i maleje z wiekiem. Dalekowidz odczuwa zmęczenie oczu i ból głowy podczas czytania lub pracy przy monitorze komputera. Starczowzroczność (prezbiopia) najczęściej dotyka osoby między 40. a 50. rokiem życia. Pogarsza się ostrość widzenia, wzrok staje się słabszy i szybciej się męczy. Starowzroczność nie jest chorobą, a naturalnym stanem fizjologicznym oka. Krótkowzroczności lub dalekowzroczności często towarzyszy astygmatyzm. Wiązka promieni, która wpada do oka, nie skupia się w jednym punkcie, lecz w oku powstają dwa ogniska, czyniąc obraz rozmytym. Niezborność jest wadą stabilną, co znaczy, że nie ulega pogłębieniu ani samoistnemu ustąpieniu. Kolejną popularną wadą wzroku jest daltonizm - inaczej ślepota barw. Polega ona na nieprawidłowym rozpoznawaniu kolorów. Trichromatyzm objawia się niedowidzeniem barw czerwonej i zielonej, dichromatyzm barw żółtej i niebieskiej, monochromatyzm to całkowita niezdolność do rozpoznawania barw. Z daltonizmem można się urodzić, ale może być to wada oka nabyta na skutek wypadku lub też jako efekt uboczny przyjmowania niektórych leków. Przyczyną zeza są nieprawidłowo pracujące mięśnie oka. W efekcie dysfunkcji mięśni zmienia się kąt patrzenia jednego oka względem drugiego, co powoduje zaburzenia widzenia stereoskopowego.

Sposoby korygowania wad wzroku

Leczenie wad wzroku zależy od tego, co w oku działa nieprawidłowo. Wady wzroku i ich korekcja zależy zawsze od indywidualnej diagnozy. Przy dalekowzroczności stosuje się szkła okularowe (tzw. plusy) lub soczewki kontaktowe skupiające, przy krótkowzroczności szkła korekcyjne (tzw. minusy). W przypadku astygmatyzmu regularnego wadę tę wyrównuje się szkłami cylindrycznymi lub torycznymi soczewkami kontaktowymi. W przypadku astygmatyzmu spowodowanego urazem korekta następuje za pomocą twardych soczewek kontaktowych lub żeli okulistycznych. Do korekty starczowzroczności stosuje się szkła progresywne lub dwuogniskowe oraz multifokalne soczewki kontaktowe. Korekta daltonizmu nie jest możliwa, a zeza można się pozbyć za pomocą okularów lub odpowiednich, zaleconych przez okulistę ćwiczeń
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz