Artykuł sponsorowany

Na czym polega optyczna koherentna tomografia oka?

Na czym polega optyczna koherentna tomografia oka?

OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny badaniem, które oferują nowoczesne gabinety okulistyczne. Badanie to umożliwia dokładną analizę przekrojów optycznych różnych struktur oka. Dokładny i precyzyjny wynik, jaki daje badanie OCT często pozwala zastąpić angiografię fluorescencyjną. Sprawdź, na czym polega to badanie i jakie schorzenia pozwala wykryć.

Na czym polega badanie OCT?

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka to nowoczesna, bezkontaktowa i nieinwazyjna metoda obrazowania przekrojów tkanek oka. Za pomocą tego badania lekarz okulista może ocenić stan siatkówki, plamki, tarczy nerwu wzrokowego czy rogówki i szybko zdiagnozować nieprawidłowości w ich budowie. Pozwala także na analizę kąta przesączania.

Samo badanie OCT trwa zaledwie kilka do kilkunastu minut i jest zupełnie bezpieczne dla pacjenta. Wykonuje się je za pomocą tomografu, emitującego koherentną (spójną) wiązkę światła podczerwonego. Podczas badania pacjent siedzi przed aparaturą, a jego broda spoczywa na specjalnej podpórce. Samo badanie wymaga od pacjenta jedynie patrzenia na wskazany przez lekarza okulistę punkt – bez mrugania, o ile jest to możliwe. Żadne urządzenie nie dotyka bezpośrednio oka pacjenta, badanie nie boli ani nie powoduje dyskomfortu.

Wyemitowana przez głowicę urządzenia (znajdująca się w odległości około 2-3 cm od oka pacjenta) wiązka światła przechodzi przez układ optyczny oka, docierając aż do tylnego bieguna dna oka. Po odbiciu od dna oka wiązka ta  wraca do urządzenia rejestrującego, które zapisuje wyniki.

Kiedy wykonuje się optyczną koherentną tomografię oka?

Optyczna koherentna tomografia to badanie, które ze względu na swoją bardzo wysoką rozdzielczość, jest powszechnie wykorzystywane w nowoczesnych gabinetach okulistycznych, takich jak Gabinet Okulistyczny Kinga Jach. OCT pozwala uzyskać obraz zbliżony do histologicznego i zalecane jest zwłaszcza w przypadku podejrzenia u pacjenta chorób zwyrodnieniowych plamki ocznej.

Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nie ma do niej przeciwwskazań. Badanie to może być wykonywane u każdego pacjenta - bez względu na wiek, czy wykryte choroby. Co ważne, jest bezpieczne również  dla  kobiet w ciąży. Może być także wielokrotnie powtarzane, co pozwala monitorować przebieg choroby.

Jakie schodzenia pozwala wykryć OCT?

Badanie OCT wykorzystuje się przede wszystkim we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak:

  • jaskra,
  • zwyrodnienie plamki (AMD),
  • zmiany cukrzycowe w siatkówce oka – retinopatia cukrzycowa,
  • otwór w plamce,
  • obrzęk plamki,
  • zmiany demielinizacyjne w przebiegu chorób neurologicznych,
  • nowotwory oka.

Nieleczone schorzenia mogą doprowadzić do utraty wzroku, stąd bardzo ważna jest ich wczesna i precyzyjna diagnostyka. Badanie OCT umożliwia szybkie wykrycie tych schorzeń i podjęcie odpowiedniego leczenia, dlatego warto się na nie zdecydować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz