Artykuł sponsorowany

Deklaracja Biuro Rachunkowe Dorota Zbrzeźniak: co powinieneś wiedzieć na temat zawieszenia działalności gospodarczej?

Deklaracja Biuro Rachunkowe Dorota Zbrzeźniak: co powinieneś wiedzieć na temat zawieszenia działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z większą swobodą i poczuciem niezależności, ale niesie za sobą ryzyko porażki. Wielu młodych przedsiębiorców nie podźwiga ciężaru odpowiedzialności i w pewnym momencie musi podjąć decyzję o zawieszeniu działalności. Sprawdźmy, co na temat mówi pracownik biura rachunkowego Doroty Zbrzeźniak i z jakimi konsekwencjami wiąże się decyzja o czasowym zaprzestaniu prowadzenia firmy.

Deklaracja Biuro rachunkowe Doroty Zbrzeźniak: kiedy zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej, czyli zaprzestanie prowadzenia firmy na czas określony lub nieokreślony niemniej nie krótszy niż 30 dni, to szansa na wyjście z ciężkiej sytuacji finansowej spowodowanej trudnościami w pozyskaniu klientów, chorobą czy koniecznością wyjazdu zagranicę. Jak wskazuje księgowy z Biura Rachunkowego Deklaracja, takie rozwiązanie pozwala korzystać z ulg i udogodnień finansowych, dlatego jest chętnie wybierane przez przedsiębiorców. W tym okresie osoba prowadząca działalność nie musi płacić składek ZUS, zaliczek na podatek dochodowy oraz składać deklaracji VAT.

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy a zawieszenie działalności

Podstawowym skutkiem zaprzestania prowadzenia firmy jest brak możliwości wykonywania prac, które stanowią przedmiot działalności i uzyskiwania przychodów z tego tytułu.

Przedsiębiorca może realizować czynności, które pozwalają na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, przyjmować należności i spłacać zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia działalności, odsprzedawać środki trwałe oraz wykonywać wszelkie obowiązki administracyjne włącznie z uczestniczeniem w postępowaniach sądowych czy podatkowych

– zaznacza księgowy z biura rachunkowego Doroty Zbrzeźniak. Co więcej, każdy czynny podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku z faktur potwierdzających zakup związany z prowadzoną firmą. Przepisy nie ograniczają również dokonywania stałych wydatków np. opłat za czynsz i media.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz