Artykuł sponsorowany

Czynności geodezyjne wymagane przy podziale działki

Czynności geodezyjne wymagane przy podziale działki

W przypadku każdej nieruchomości kluczowe okazuje dokładne wyznaczenie jej granic. Dzięki temu uniknie się wszelkich sporów, które wcale nie tak rzadko toczą się między właścicielami sąsiednich kawałków ziemi. Skrupulatne określenie krańców danego obszaru, szczególnie ważne bywa w przypadku podziału dużej działki na mniejsze części. Wtedy też obowiązkowo skorzystać musimy z pomocy geodety.

Pamiętajmy, aby zawsze wybierać wykwalifikowanych, posiadających duże doświadczenie specjalistów. Tylko tak zyskamy pewność, że pomiary zostaną wykonane z wymaganą starannością. W dalszej części artykułu postaramy się przystępnie opisać czynności, jakie stoją właśnie przed geodetami podczas tytułowego podziału. Zapraszamy do lektury!

Parcelacja – wprowadzenie

Już na wstępnym etapie warto podjąć współpracę z biurem geodezji. Jego pracownicy sprawnie przeprowadzą nas przez cały proces, pomagając także w załatwianiu przeróżnych formalności, których niestety nie brakuje. Zanim na poważnie zabierzemy się za rozparcelowywanie nieruchomości sprawdźmy, czy to w ogóle możliwe. Jeżeli gmina nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nasz pomysł nie jest sprzeczny z innymi przepisami – lub też taki plan istnieje i nasza decyzja się w niego wpisuje – wszystko powinno doskonale się udać.

Pierwsze sprawy urzędowe

Jak powiedział ekspert z Biura Geodezji i Sprzedaży Nieruchomości Antoniego Cejrowskiego: Na prośbę starostwo powiatowe przekaże nam dokumenty dotyczące działki – między innymi mapę zasadniczą oraz wypis z rejestru gruntów. Są one niezbędne do sporządzenia wniosku, jaki wraz z załącznikami należy złożyć w urzędzie gminy. Najważniejszym z zadań będzie tu opracowanie – wspólnie z geodetą – ogólnej koncepcji, na podstawie której odpowiedni urzędnik wyda wiążącą opinię. W dobrze przygotowanym planie muszą się znaleźć oznaczenia pochodzące z księgi wieczystej, oryginalne granice działki oraz propozycje podziału i zapewnienia parcelom dostępu do drogi publicznej.

Praca w terenie

Nie trudno się domyślić, że tylko pozytywna ocena umożliwi podjęcie następnych kroków. Specjalista spotka się z nami w terenie, gdzie dokona stosownych pomiarów i fizycznie zaznaczy wydzielone obszary. Na postawie tego opracuje mapę z ostatecznym projektem podziału działki oraz zgromadzi całą dokumentację w postaci tak zwanego operatu technicznego. Warto wiedzieć, że zawiera on chociażby szkice, sprawozdania i przydatne obliczenia.

Oficjalne zatwierdzenie podziału

Wszystko to powinno przekazać się starostwu powiatowemu, które w ciągu maksymalnie sześciu dni roboczych przeprowadzi należytą kontrolę. Jeśli nic nie wzbudzi wątpliwości, mapa i operat zostaną włączone do archiwum geodezyjnego. Zwrócone nam, właściwie opieczętowane dokumenty należy następnie złożyć do wspomnianego wcześniej urzędu gminy, gdzie wójt oficjalnie zatwierdzi podział.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz