Artykuł sponsorowany

Podział punktów granicznych działki

Podział punktów granicznych działki
Choć na co dzień rzadko o tym pamiętamy, to praktycznie cała przestrzeń wokół nas jest podzielona niewidocznymi granicami. Ich wyznaczaniem zajmują się profesjonalni geodeci, którzy w tym celu używają tak zwanych punktów granicznych.

Czym jest punkt graniczny?

W geodezji punktem granicznym nazywa się punkt, którego zadaniem jest wyznaczanie granicy posesji. Uściślając – każdy punkt graniczny wyznacza załamanie linii granicznej. Granice działki o kształcie czworoboku, czyli np. kwadratu lub prostokąta wyznaczone są przy użyciu tylko czterech punktów granicznych, gdyż tyle wynosi liczba kątów tych figur - linia zawarta między punktami granicznymi jest doskonale prosta. Punktów granicznych używa się do wyznaczenia obszaru nie tylko działek, ale również:

  • Obrębów i jednostek ewidencyjnych
  • Gmin
  • Powiatów
  • Województw
  • Państw

Każdy punkt graniczny wchodzi w skład bazy danych Ewidencji Gruntów i Budynków (EGiB) oraz Państwowego Rejestru Granic i Powierzchni Jednostek Podziałów Terytorialnych Kraju (PRG).

Oznaczenie punktów granicznych

Wytyczony punkt graniczny oznaczany jest w terenie za pomocą tak zwanego znaku granicznego, zwanego również potocznie granicznikiem. Granicznikiem może być element specjalnie wykonany w celu oznaczenia granicy – najczęściej spotykane mają formę kamiennego lub betonowego ostrosłupa z naciętym na górnej podstawie krzyżem, w ostatnich czasach często wykorzystywane są również lekkie i łatwe do wkopania słupki plastikowe. Bardzo często pod znak graniczny wkopuje się dodatkowe elementy, np. cegły z naciętym krzyżem – w ten sposób jeśli granicznik zostanie z jakiegoś powodu wykopany, dodatkowy element może posłużyć za potwierdzenie jego pierwotnej lokalizacji. Niekiedy funkcję graniczników pełnią również takie elementy jak słupki ogrodzeniowe czy narożniki budynków, a także naturalne elementy krajobrazu, np. polne kamienie.

Kto może ustalić punkty i znaki graniczne?

Zgodnie z przepisami wytyczaniem punktów granicznych oraz umieszczeniem w nich znaków granicznych mogą zajmować się tylko i wyłącznie uprawnieni do tego zadania geodeci. -Nie ma prawnej możliwości, byśmy mogli samodzielnie, bez wiedzy uprawnionych organów umieścili na naszej działce znak graniczny lub zmieniali położenie już istniejącego znaków – wyjaśnia specjalista firmy GeomapCo więcej, za takie działania, zgodnie z prawem, możemy otrzymać karę grzywny. Jako właściciele posesji jesteśmy zobowiązani do niepodejmowania żadnych działań, które mogłyby spowodować naruszenie, zniszczenie lub przemieszczenie znaków granicznych oraz do niezwłocznego poinformowania właściwego starosty, gdyby doszło do zniszczenia lub przemieszczenia znaku. Jeśli tego nie zrobimy, również narażamy się na grzywnę.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz