Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się kuchnia tajska i jakie są jej podstawowe składniki?

Czym wyróżnia się kuchnia tajska i jakie są jej podstawowe składniki?

Kuchnia orientalna, w tym tajska, uznawana jest za zdrową, smaczną, a także pełną aromatów. Podstawowe składniki wykorzystywane do przyrządzania potraw to ryż, owoce morza, ryby, a także warzywa, owoce, zioła i przyprawy. Kuchnia tajska wywodzi się z połączenia chińskiej i indyjskiej, dlatego jest zróżnicowana pod wieloma względami. Jednak czym się ona wyróżnia?

Kuchnia Tajów, czyli kuchnia Pięciu Przemian

Kuchnia tajska, podobnie jak większość kuchni orientalnych, wyróżnia się zasadą Pięciu Przemian. Oznacza to, że jest oparta na pięciu podstawowych elementach, którymi są drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Wszystkie te elementy mają ściśle określony porządek i nie można go zaburzać w takcie przygotowywania potraw. Cały cykl rozpoczyna się od drzewa, czyli smaku kwaśnego. Po nim następuje ogień, czyli smak gorzki. Następna jest ziemia oznaczająca słodki smak. Kolejny jest metal symbolizujący smak ostry, a na samym końcu woda, czyli smak słony.

Jak informują kucharze specjalizujący się w kuchni tajskiej z restauracji Samui z Krakowa, jeśli dodamy produkt reprezentujący wodę, a potrawa nadal nie jest skończona, cały cykl należy rozpocząć od początku, z zachowaniem wspomnianej wcześniej kolejności. Tak dobrana kompozycja składników umożliwia otrzymywanie potraw, które są zharmonizowane ze sobą pod względem energetycznych. Ponadto potrawy tajskie są dzięki temu zdrowsze, smaczniejsze, a nawet mogą poprawić nasze samopoczucie.

Jakie są podstawowe składniki kuchni tajskiej?

Tajska kuchnia charakteryzuje się tym, że jest bardzo aromatyczna i kolorowa, co zawdzięcza w głównej mierze wykorzystywanym składnikom. Produkty, na których jest oparta, pochodzą przede wszystkim z Tajlandii. Kwaśnego smaku potrawą nadają między innymi limonki oraz trawa cytrynowa. Z kolei do potraw ostrych stosuje się np. papryczki chili. Tajskie restauracje wykorzystują także galangal, czyli korzenną przyprawę, która jest nieco podobna do imbiru, aczkolwiek jej smak jest bardziej pieprzny. W kuchni tajskiej bardzo popularne są pasty curry, do których można dodawać pasty z krewetek. Natomiast do deserów idealnie pasuje mleczko kokosowe. Poza tym mleko świetnie sprawdza się w połączeniu z zupami i daniami głównymi.

Podobnie, jak ma to miejsce w innych kuchniach wschodnich, tak samo w kuchni tajskiej, jednym z podstawowych składników jest ryż. Podaje się go niemal do wszystkich potraw, a warto dodać, że w Tajlandii ma on znaczenie religijne. Ryż w tamtejszej kulturze symbolizuje zdrowie, szczęście i bogactwo. Stąd też większość tajskich świąt związana jest z sadzeniem lub zbieraniem ryżu. W Tajlandii posiłki najczęściej złożone są z zupy, jednego lub dwóch głównych dań podawanych z sosem, a także dużej ilości przekąsek. Poza ryżem wszystkie dania tajskie nie muszą być podawane od razu po przyrządzeniu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz