Artykuł sponsorowany

Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?

Czym się różni księgowość pełna od uproszczonej?

Wszyscy przedsiębiorcy muszą prowadzić ewidencję działań gospodarczych. Mogą to jednak robić na kilka sposobów. I o ile nie są zobowiązani do prowadzenia pełnej księgowości, zapisów księgowych mogą dokonywać w formie uproszczonej: księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej. Czym różni się księgowość pełna od uproszczonej?

 

Księgowość uproszczona: KPiR, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa

Jeśli przedsiębiorca nie jest zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości, może zdecydować się na prowadzenie księgowości uproszczonej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to prostsza forma prowadzenia ewidencji działań gospodarczych niż w przypadku prowadzenia ksiąg handlowych. Jednocześnie księgowość uproszczona jest wystarczająca, aby przedsiębiorca mógł spełnić wymogi formalne związane z prowadzeniem działalności, m.in. dokonywać rozliczeń podatkowych.

Wybór formy opodatkowania: księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej, jest zależny od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz wysokości przychodów. Nie każdy przedsiębiorca może wybrać określony rodzaj rozliczeń, a co więcej, niektóre działalności są zobowiązane do prowadzenia pełnych ksiąg handlowych już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Przejście na pełną księgowość jest także konieczne, jeśli przychody za zeszły rok obrotowy przekroczą w przeliczeniu na złotówki 2 miliony euro.

 

Pełna księgowość

O tym, kto musi prowadzić pełną księgowość, decydują przepisy zawarte w ustawie o rachunkowości. Są to m.in. spółki handlowe, firmy, których przychody przekroczyły 2 mln euro, a także przedsiębiorstwa działające w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym. Na prowadzenie pełnej księgowości można zdecydować się także dobrowolnie – ponieważ jest to najbardziej skomplikowana forma ewidencji zdarzeń gospodarczych, daje najlepszy wgląd do sytuacji finansowej firmy. Łatwiej więc podejmować decyzje o inwestycjach lub optymalizacji podatkowej.

Ponieważ prowadzenie pełnej księgowości jest skomplikowane, zazwyczaj zajmują się tym wyspecjalizowane biura rachunkowe, takie jak biuro rachunkowe doradcy podatkowego z Krakowa. A dlaczego jest to bardziej skomplikowana forma ewidencji? Pełna księgowość wymaga zastosowania zasady podwójnego zapisu oraz periodyzacji, czyli przeprowadzania okresowych sprawozdań finansowych – a tym samym dobrej znajomości przepisów. Z tego względu prowadzenie księgowości uproszczonej jest tańsze niż prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz