Artykuł sponsorowany

Due diligence – co powinieneś wiedzieć o badaniu „staranności”?

Due diligence – co powinieneś wiedzieć o badaniu „staranności”?

Due diligence jest zwykle kojarzone z inwestycjami na dużą skalę, restrukturyzacją firmy lub fuzjami i przejęciami (M&A). Celem badania jest sprawdzenie wyceny aktywów i pasywów, ocena ryzyka w biznesie oraz zidentyfikowanie obszarów do dalszych analiz. Prawidłowo wykonane badanie due diligence umożliwia inwestorowi lub nabywcy podejmowanie świadomych decyzji inwestycyjnych.

Na czym polega due diligence?

Due diligence to badanie, które należy przeprowadzać każdorazowo przed podjęciem ważnych decyzji biznesowych. Procedura obejmuje wiele aspektów działalności – od sprawozdań finansowych i ksiąg rachunkowych, przez analizę działań kluczowych podmiotów, aż po treść umów. Aspekty firmy objęte due diligence zwykle obejmują pięć szerokich obszarów: finanse, wyniki handlowe, zgodność z prawem, operacje i wpływ na środowisko. Ponieważ nie ma oficjalnych wytycznych dotyczących tego, co musi obejmować proces due diligence, jest on zwykle opracowywany indywidualnie przez wykwalifikowanych specjalistów ds. audytu, np. z firmy Kpw Audytor Sp. z o.o. W niektórych przypadkach priorytetem jest charakter transakcji, w innych – potrzeby i zainteresowania firmy kupującej lub inwestującej.

Due diligence – handel

Przed dokonaniem zakupu lub inwestycji firma musi w pełni zrozumieć obecne i przewidywane wyniki komercyjne firmy docelowej. Commercial due diligence uwzględnia takie czynniki jak: analiza konkurencji, prognozy EBIT, reputacja firmy docelowej, warunki rynkowe i satysfakcja klientów.

Due diligence – cele operacyjne

Codzienne działania firmy przejmowanej mogą być wskazówką, czy zakładany biznesplan jest możliwy do zrealizowania. Operacyjne badanie due diligence obejmuje takie obszary jak: poziom zatrudnienia, wyniki kadry kierowniczej wyższego szczebla, plany emerytalne, działania w zakresie zasobów ludzkich czy polisy ubezpieczeniowe firmy docelowej.

Due diligence – kwestie prawne

Prawne due diligence polega na identyfikacji i analizie potencjalnych czynników ryzyka, w kontekście czynności prawnych, związanych z przejmowaną spółką. Badanie może obejmować: prawną własność aktywów, wszelkie roszczenia prawne przeciwko firmie docelowej lub nierozwiązane spory pracownicze.

Due diligence – środowisko

Ostatnie trendy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, etycznego handlu i zrównoważonego rozwoju spowodowały, że przedsiębiorcy kładą coraz większy nacisk na przestrzeganie restrykcyjnych norm środowiskowych. Due diligence w zakresie ochrony środowiska jest szczególnie istotna, jeśli działalność firmy może powodować ryzyko lub zagrożenia dla środowiska. Jest również bardziej powszechny w branżach, w których obowiązują ściśle regulowane przepisy dotyczące ochrony środowiska.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz