Artykuł sponsorowany

Czym powinien charakteryzować się klej montażowy?

Czym powinien charakteryzować się klej montażowy?

 Kleje montażowe to popularna alternatywa dla innych metod montażu, takich jak śruby czy wkręty. Wybierane są często ze względu na fakt, że ich użycie jest bardzo proste i szybkie, nie wymaga użycia dodatkowych narzędzi, które generują hałas i po których trzeba sprzątać. Niemniej należy pamiętać, że nie każdy klej montażowy może zostać użyty do konkretnego zadania. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kleju?

Nie sugeruj się opisem producenta

Najczęstszym błędem, popełnianym przez wielu klientów, jest bezkrytyczna wiara w to, co o swoim kleju pisze jego producent. Oczywiście, każdy klej znakomicie nadaje się do wszystkiego – ale tylko w reklamie. - W rzeczywistości mało który klej ma uniwersalne zastosowanie – mówi przedstawiciel firmy Arsen - Jeśli chcemy wybrać produkt, który dobrze spisze się w konkretnej roli, powinniśmy przede wszystkim skupić się na jego składzie. Na ten podstawie będziemy w stanie ocenić jego właściwości

Gęstość kleju

Jedną z głównych cech wyróżniających kleje, jest ich gęstość. Zależy od niej w dużej mierze zastosowanie preparatu. Kleje gęste nie ściekają z powierzchni, lecz są dość trudne w aplikacji. Inaczej jest w przypadku klejów rzadkich, które jednak wymagają dłuższego ściśnięcia klejonych powierzchni.

Typ powierzchni

Nie każdy klej nadaje się do wszystkiego – nawet kleje oznaczane jako uniwersalne mogą być przeznaczone tylko do kilku, a nie wszystkich typów powierzchni. Informacji o tym do klejenia jakich materiałów można wykorzystać produkt powinniśmy szukać w opisie produktu z tyłu opakowania. Niektóre kleje nadają się tylko i wyłącznie do klejenia konkretnych typów materiałów, przykładowo kleje akrylowe do styropianu. Kleje o innym składzie mogą prowadzić do ich rozpuszczenia.

Podatność kleju na wilgoć

Jeżeli klej będzie stosowany w wilgotnych pomieszczeniach, np. w łazience bądź kuchni, powinien posiadać właściwości wodoodporne. Takimi klejami są m.in. kleje poliuretanowe, polimerowe i neoprenowe.

Estetyka

W zależności od miejsca zastosowania kleju powinniśmy wybrać produkt o możliwie najbardziej neutralnej estetyce. Przykładowo w miejscach widocznych lepiej wybrać kleje przezroczyste, które będą mniej widoczne.  

Moc klejenia

Im mocniejszy klej, tym solidniej przytwierdzone będą poszczególnie elementy do powierzchni. Mocne kleje szczególnie wymagane są w przypadku klejenia elementów, które będą poddawane takim działaniom jak uderzanie, wyginanie bądź naciąganie.

Czas wiązania

Kleje potrzebują czasu, żeby zgęstnieć, stwardnieć i silnie związać ze sobą dane elementy. Im gęstszy klej, tym krótszy czas wiązania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz