Artykuł sponsorowany

Zaprawa do murowania i spoinowania konstrukcji kamiennych i ceglanych w praktyce

Zaprawa do murowania i spoinowania konstrukcji kamiennych i ceglanych w praktyce

Nowoczesne budownictwo już pewien czas temu wyraźnie zdominował beton, jednak przy wielu konstrukcjach wciąż nie rezygnujemy z wykorzystania kamienia naturalnego i cegieł. Zaprawy do murowania kamienia naturalnego pozwalają na przykład na układanie efektownych placów, chodników, ścieżek i krawężników. W naszym artykule przyjrzymy się bliżej konkretnej zaprawie do wznoszenia konstrukcji kamiennych i ceglanych, a także do ich spoinowania.

Zaprawa Immerfuga 20

Pod lupę wzięliśmy konkretny produkt – zaprawę do murowania i spoinowania Immerfuga 20 firmy Immerbau z Poznania. Obszar zastosowania tego produktu to infrastruktura hydrauliczna; budownictwo ogólne i inżynierskie. Immerfuga 20 to produkt o plastycznej konsystencji i szarej barwie, którą można układać w warstwach do 30 mm. Mieszankę przygotowujemy z zastosowaniem wody wodociągowej lub wody spełniającej wymagania normy PN-EN 206-1 – ilość wody wskazywana przez producenta do przygotowania mieszanki to 3,1 l (+/-0,2 l) na 25 kg suchej mieszanki. Mieszanka przygotowywana jest wolnoobrotowym mieszadłem lub innym podobnym urządzeniem.

Przygotowanie podłoża i aplikacja

Producent zaprawy do murowania i spoinowania konstrukcji kamiennych i ceglanych sugeruje, by przed zastosowaniem materiału przygotować odpowiednio podłoże. Trwałe połączenie między betonem a zaprawą/murem mówi o kilku warunkach, zaleceniach:

  • podłoże wytrzymałe – wytrzymałość podłoża z betonu cementowego badana metodą pull-off – 1,0 MPa,
  • podłoże uszorstnione – odkruszenie kruszywa na wysokości co najmniej 2 mm metodą piaskowania, hydropiaskowania lub hydromonitoringu,
  • podłoże czyste – oczyszczenie powierzchni betonowej z luźnych frakcji, pyłów, szlamu cementowego, plam oleju i innych zanieczyszczeń,
  • podłoże matowo-wilgotne – zwilżenie podłoża wodą 3-5 h do 2 dni przed aplikacją.

Inne zalecenia dotyczą wznoszenia konstrukcji typu mur ceglany, kamienny – warunki odpowiedniego przygotowania podłoża to spełnienie następujących zaleceń:

  • kamień, cegła z rozbiórki – oczyścić powierzchnię elementu z luźnych frakcji, pyłów, szlamu itp.,
  • powierzchnia matowo-wilgotna – jeśli element typu piaskowiec, kamień wapienny wykazuje nasiąkliwość, należy go zwilżać wodą 3-5 h do 1 dnia przed aplikacją zaprawy.

Karta techniczna zaprawy Immerfuga 20 mówi również o odpowiedniej pielęgnacji, magazynowaniu, zużyciu, formie dostawy, danych technicznych, klasie ekspozycji materiału oraz dodatkowych informacjach, jak zawartość cementu, czy bezpieczeństwo przy zastosowaniu materiału.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz