Materiał Partnera

Czym jest system BIM i jak wpływa na przygotowywanie modelu instalacji?

Czym jest system BIM i jak wpływa na przygotowywanie modelu instalacji?
Modelowanie 3D to usługa, którą oferuje coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem. Dzięki temu można uzyskać idealnie odwzorowany schemat instalacji, a co za tym idzie – możliwe będzie jeszcze dokładniejsze jej dostosowanie do budynku oraz potrzeb inwestora. Na czym dokładnie polega modelowanie 3D i jakie są jego największe zalety?

Czym jest BIM?

W języku polskim system BIM (ang. Building Information Modeling) jest nazywany technologią parametrycznego modelowania informacji o budynku. Jego wprowadzenie pozwala na uzyskanie szybkiego i łatwego dostępu do bieżących zmian, które są wprowadzane do projektu. Modelowanie informacji o budynku polega przede wszystkim na stworzeniu jego trójwymiarowego obrazu, na który poszczególni projektanci mogą nanosić swoje zmiany. Praca specjalistów na jednym modelu pozwala nie tylko na dokładne przygotowanie instalacji, ale też minimalizuje ryzyko, że którykolwiek z projektów będzie pokrywał się z innym – na przykład instalacja wodna z wentylacją danego budynku.

BIM w biurze projektowym

Jego wprowadzenie nie jest łatwe, gdyż wymaga przeszkolenia pracowników z zakresu obsługi systemu. Z tego powodu, mimo wielu zalet, nadal jest on rzadko spotykany w biurach. Dużym wyzwaniem jest również zintegrowanie wszystkich zespołów specjalistów do pracy nad wspólnym projektem. Systemem BIM obecnie posługują się najbardziej innowacyjne polskie biura projektowe, takie jak na przykład firma Etgar, której siedziba znajduje się w Krakowie.

Gdzie wykorzystuje się modelowanie 3D?

Modelowanie 3D może być wykorzystywane do stworzenia niemal wszystkich projektów instalacji. Można w nich zawrzeć nie tylko położenie danych elementów, ale także ich szczegółowe rozmiary i inne szczegóły wykorzystywanych materiałów.

Najczęściej tego typu projekty dotyczą:

  • instalacji wodno-kanalizacyjnej;
  • instalacji centralnego ogrzewania;
  • instalacji ciepła technologicznego i wody lodowej,
  • instalacji wentylacji mechanicznej,
  • instalacji klimatyzacji,
  • instalacji gazowych,
  • instalacji tryskaczowych i p.poż.,
  • technologii kotłowni,
  • wymiennikowni,
  • charakterystyki energetycznej budynków oraz analizy odnawialnych źródeł energii.

Projektowanie z wykorzystaniem systemu BIM jest skierowane przede wszystkim do inwestorów budujących naprawdę duże i skomplikowane projekty. Bez modelowania 3D przygotowanie funkcjonalnych i odpowiednio ze sobą synchronizowanych instalacji jest niezwykle trudne. Modelowanie informacji o budynku minimalizuje ryzyko dużej ilości poprawek w czasie inwentaryzacji powykonawczej.

Opracowanie:
Kraków, Zakopiańska 73 lok. 306
tel. 500 103 628
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz