Artykuł sponsorowany

Inwentaryzacja architektoniczna - proces w którym pomoże Marek Grosz Architekt

Inwentaryzacja architektoniczna - proces w którym pomoże Marek Grosz Architekt
W teorii każdy właściciel budynku i obiektu budowlanego powinien posiadać jego pełną dokumentację projektową i techniczną. Niestety nie zawsze taka sytuacja ma miejsce, a dotyczy to szczególnie obiektów, które zostały wzniesione przed wielu laty lub takich, które często przechodziły z rąk do rąk. Co prawda na co dzień dokumentacja ta nie jest potrzebna jednakże w wielu sytuacjach jej posiadanie staje się niezbędne. Dlatego też, jeśli brak nam tego typu dokumentów lub są one niekompletne, warto skontaktować się z Biurem Architektonicznym Marka Grosza, który wykonać może potrzebną w takim przypadku inwentaryzację architektoniczną.

Czym jest inwentaryzacja architektoniczna?

Zagubienie, zniszczenie lub niekompletność dokumentacji projektowo-technicznej obiektu budowlanego to spory kłopot dla właściciela lub administratora tego typu nieruchomości, zwłaszcza w przypadku planowania jakichkolwiek prac budowlanych, które wiążą się z ingerencją w konstrukcję budynku. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego projektanta, takiego jak architekt Marek Grosz, zlecając mu wykonanie inwentaryzacji architektonicznej, polegającej na odtworzeniu, zaktualizowaniu i opracowaniu aktualnych planów i projektów istniejącej budowli na podstawie pomiarów przeprowadzonych w naturze. Warto jednak pamiętać, że inwentaryzacje wykonywane w określonym obiekcie mogą się różnić w zależności od zakresu informacji, które zostaną w nich umieszczone. Wynika to z faktu, że oprócz inwentaryzacji architektonicznych, wykonywanych przez architekta Marka Grosza (zawierających wszystkie niezbędne elementy stanowiące o architekturze obiektu), zlecić można również wykonanie inwentaryzacji budowlanych (w których dodatkowo przeprowadza się pomiar, naniesienie i opis elementów konstrukcyjno – budowlanych takich jak: belki, płyty, słupy, wieńce, stropy, podciągi, kominy itp.) lub inwentaryzacje instalacyjne (zawierające dodatkowo elementy widoczne i zakryte infrastruktury sanitarnej, technicznej, bądź też elektrycznej).       
Nie należy przy tym zapominać, że architekt Marek Grosz może również wykonać inwentaryzację architektoniczno – budowlaną, zaś inwentaryzacją może być objęty cały budynek lub jego część (np. tylko klatka schodowa) – w zależności od tego, jakie jest zlecenie i potrzeby klienta.   
Oczywiście samej inwentaryzacji towarzyszy wizja lokalna i sporządzenie dokumentacji fotograficznej obiektu, a niekiedy może być wykonana również dokumentacja w formie 3D (model interaktywny obiektu odwzorowujący bryłę i tektonikę).

Kiedy potrzebne jest wykonanie inwentaryzacji architektonicznej i architektoniczno – budowlanej?

Wbrew pozorom sytuacje gdy niezbędne okazuje się wykonanie inwentaryzacji architektonicznej i architektoniczno – budowlanej, nie należą do rzadkości, a co za tym idzie z usług architekta, takiego jak Marek Grosz skorzystamy w przypadku:

  • prac budowlanych wymagających ingerencji w konstrukcję budynku,
  • planowanej rozbudowy, przebudowy lub rozbiórki i wyburzenia budynku, w tym także obiektu zabytkowego,
  • zmiany podziału lub zabudowy pomieszczeń,
  • wyposażania budynku w nowe otwory drzwiowe i okienne oraz nowe media i instalacje lub ich wymiany,
  • gdy potrzebna jest ocena stanu technicznego budynku,
  • gdy pierwotny projekt się zgubił lub zdezaktualizował.

Najważniejsze elementy inwentaryzacji obiektu budowlanego

Zlecając wykonanie inwentaryzacji architektoniczno-konstrukcyjnej należy pamiętać, że jest to proces wymagający odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i uprawnień, przy czym zakres tego typu dokumentacji w dużej mierze uzależniony jest od potrzeb inwestora. Niemniej jednak architekt Marek Grosz, przygotowując tego typu opracowanie, zwiera w nim kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim jest to opis techniczny budynku (na który składa się informacja o jego lokalizacji, parametrach oraz materiałach użytych do jego budowy), a także opis jego charakteru, przeznaczenie i liczba kondygnacji. Niezbędne jest także przygotowanie zwymiarowanych rzutów wszystkich kondygnacji (naziemnych i podziemnych) a także rzut działki oraz rzut dachu (z zaznaczoną więźbą, przewodami kominowymi, sposobem odwodnienia itp.). Nie można również zapominać o wprowadzeniu do dokumentacji przekrojów przez wszystkie kondygnacje (z zaznaczonymi charakterystycznymi wysokościami charakterystycznych poziomów), a także o udokumentowaniu elewacji budynków.

Nawiązanie współpracy z architektem Markiem Groszem w zakresie wykonania inwentaryzacji architektonicznej, to gwarancja rzetelnego i profesjonalnego przygotowania tego typu dokumentacji. Nie należy przy tym zapominać, że z usług tego fachowca warto również skorzystać w przypadku gdy poszukujmy projektu domu lub jego adaptacji, a także gdy potrzebne jest doradztwo techniczne, wykonanie kosztorysu lub zaprojektowanie wyjątkowego wnętrza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz