Artykuł sponsorowany

Czym jest świadectwo AEO?

Czym jest świadectwo AEO?

Świadectwo AEO, czyli Autohorised Ekonomic Operators, jest dokumentem wydawanym przez Komisję Europejską i oznacza zaufanego, upoważnionego przedsiębiorcę w zakresie wykonywanych operacji celnych. Bez względu na kraj, w którym zostało ono asygnowane, jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej.

Dla kogo ten status jest szczególnie ważny?

Na statusie AEO szczególnie zależy agencjom celnym, przewoźnikom oraz spedytorom, ponieważ zajmują się oni przewozem towarów dla firm trudniących się importem i eksportem. Można go uzyskać, jeżeli siedziba działalności przewoźnika znajduje się w obrębie Wspólnoty Europejskiej, a jej zakres wiąże się z przepisami prawa celnego. Dzięki niemu cały proces przejścia przez procedury celne jest łatwiejszy. Oznacza to mniejszą liczbę dokumentów do kontroli, a jeżeli już się odbywają, to są przeprowadzane w pierwszej kolejności. Dodatkowym udogodnieniem dla przedsiębiorcy jest możliwość wyboru miejsca oględzin.

Rodzaje świadectw AEO

Wyróżniamy trzy rodzaje świadectw AEO:

  • Pozwolenie AEOC – upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń celnych,
  • Pozwolenie AEOS – upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie bezpieczeństwa i ochrony,
  • Pozwolenie AEOF – upoważnionego przedsiębiorcy w zakresie uproszczeń oraz bezpieczeństwa i ochrony.

Szczególne udogodnienia mają przewoźnicy posiadający trzeci status. Organy cele mogą poinformować ich odpowiednio wcześnie, który ładunek został wytypowany do kontroli.

Co należy zrobić, aby uzyskać AEO?

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i zależy Ci na uzyskaniu statusu AEO to możesz przejść przez procedury sam lub powierzyć je Agencji Celnej Hause. Ta opcja jest szczególnie wygodna dla zabieganych właścicieli firm, którzy nie mają czasu lub też nie są pewni jak poprawnie wypełnić wniosek. Od dwudziestu ośmiu lat pomagają klientom w uzyskaniu pozwoleń na prowadzenie procedury uproszczonej, prowadząc w ich imieniu procedurę uproszczoną na podstawie wydanego im pozwolenia, a nawet posiadają własną procedurę uproszczoną w imporcie oraz eksporcie poza godzinami pracy urzędu celnego. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne złożenie wniosku, to możemy wypełnić go w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Jednak najpierw musimy spełnić szereg wymagań z Unijnego Kodeksu Celnego. Należą do nich: stabilność finansowa przedsiębiorstwa; brak historii karnej; posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i wysokich kompetencji przez zatrudnionych pracowników – ten wymóg jest pomijany przy aplikacji o status AEOS. Za to należy udowodnić, że przedsiębiorstwo przestrzega kryteriów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony w procesach m.in. logistycznych. Natomiast firmy starające się o status AEOF muszą spełnić wszystkie wyżej wymienione wymagania. Mimo szeregu formalności warto postarać się o zdobycie tych świadectw, ponieważ są one przyznawane dożywotnio i znacząco ułatwiają pracę.
  • Odprawy celne

    Odprawy celne

    • Hause Agencja Celna
    • Zapytaj o cenę
  • Intrastat

    Intrastat

    • Hause Agencja Celna
    • Zapytaj o cenę
  • Usługi celne

    Usługi celne

    • Hause Agencja Celna
    • Zapytaj o cenę
Opracowanie:
Wrocław, Legnicka 52
tel. 71 358 26 84
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz