Artykuł sponsorowany

Czym jest rejestr BDO i kogo dotyczy? — Pracownia Eko-System

Czym jest rejestr BDO i kogo dotyczy? — Pracownia Eko-System

Niektórzy przedsiębiorcy, ze względu na specyfikę swojej działalności, a także rodzaj wytwarzanych w jej wyniku odpadów, zobowiązani są do rejestracji w systemie BDO. Jednak wciąż wielu z nich nie wie, czym jest rejestr BDO oraz czy ich firma podlega rejestracji do tego systemu. W tym artykule dowiemy się między innymi, co kryje się pod owym skrótem oraz sprawdzimy, jak w procesie rejestracji i obsłudze BDO może pomóc nam Pracownia Eko-System Jaromira Cielasa w Złotowie.

Czym jest rejestr BDO?

Należy zacząć od wyjaśnienia skrótu BDO, który tłumaczy się jako Bazę Danych Odpadowych. Rejestr BDO umożliwia kontrolowanie tego, jakie oraz w jakiej ilości zostały wprowadzone na rynek opakowania, produkty, a także jak wygląda gospodarka odpadami. Celem ogólnokrajowej ewidencji odpadów jest eliminacja nielegalnego przekazywania śmieci, a także ich niewłaściwej rejestracji.

Kogo dotyczy wpis do rejestru BDO?

Obowiązek wpisu do rejestru BDO dotyczy określonych grup przedsiębiorców. Są to firmy, które:

  • wytwarzają odpady i prowadzą ewidencję tych odpadów,

  • wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,

  • produkują bądź importują opakowania.

Co ważne, jeśli jednostka prowadzi sklep bądź hurtownię i udostępnia klientom torebki foliowe podlegające opłacie recyklingowej, powinna dowiedzieć się, czy jej działalność wymaga wpisu do rejestru BDO. Katalog przedsiębiorców objętych obowiązkowym zapisem jest bowiem bardzo obszerny.

Pomoc w zakresie rejestracji i obsługi systemu BDO

Nie da się ukryć, że regulacje dotyczące rejestracji w BDO są dość skomplikowane. Dlatego warto wesprzeć się fachowym wsparciem w tej kwestii. Pracownia Eko-System Jaromira Cielasa w Złotowie może nam w tym pomóc. Specjaliści potwierdzą, czy obszar prowadzonej działalności przez naszą firmą podlega obowiązkowemu wpisowi do BDO. Co więcej, zajmą się także sporządzeniem wniosku rejestracyjnego, aktualizacyjnego oraz o wyrejestrowanie.

Oprócz tego Pracownia Eko-System złoży za nas sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i sposobach gospodarowania odpadami. Firma oferuje również profesjonalny nadzór nad kontem, opiekę merytoryczną, a także autorskie oprogramowanie umożliwiające m.in. szybką analizę utworzonych kart przekazania odpadów. Ponadto przedsiębiorstwo przeprowadza także specjalistyczne szkolenia z zakresu BDO.

Z czym wiąże się brak wpisu do rejestru BDO?

Firmy, które mimo obowiązku prowadzenia rejestru opadów nie zapisały się do ewidencji BDO, podlegają sankcjom za niestosowanie przepisów. Przedsiębiorcy mogą zostać ukarani grzywną od 100 zł do ponad 1 mln zł, bądź aresztem wymierzanym przez sądy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz