Artykuł sponsorowany

Czym są szkolenia wstępne BHP a czym okresowe, czy trzeba brać w nich udział?

Czym są szkolenia wstępne BHP a czym okresowe, czy trzeba brać w nich udział?

Bezpieczeństwo w firmie to kluczowe zadania, których dopilnować powinien każdy właściciel firmy, jeśli zatrudnia w swej firmie pracowników. Bez względu na to, czy zatrudnia się jedną, czy 100, osób, musi zadbać o ich właściwe przeszkolenie w ramach BHP. Szkolenia BHP, czy to wstępnego, czy okresowego nie da się uniknąć – nie odbyć. Zobaczmy, dlaczego są one obowiązkowe?

Pracownicy powinni pracować w bezpiecznych warunkach, z zachowaniem właściwych do zajmowanego stanowiska środków ostrożności. O tym, czy spełnione zostały wszystkie niezbędne warunki bezpieczeństwa, stanowią instrukcje BHP w firmie. Żeby wiedzieć, a raczej mieć pewność, że pracownik należycie, właściwie rozumie zasady i przepisy BHP obowiązujące zarówno w firmie, jak i na zajmowanym przez niego stanowisku musi odbyć szkolenie BHP wstępne „ogólne” i „stanowiskowe”, którego udział poświadcza własnoręcznym podpisem.

Szkolenia wstępne, na czym polegają?

Każdy z pracowników musi znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie, której jest zatrudniony. Z uczestnictwa w szkoleniu BHP pracownik jest zwolniony, tylko jeśli podejmuje on pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy, tuż przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. W przypadku szkoleń wstępnych ważne jest, by odbywały się one po podpisaniu umowy o pracę (osoba szkolona musi być pracownikiem), a także by odbywało się ono w godzinach pracy pracownika. Szkolenie BHP powinno się odbyć możliwie jak najszybciej od czasu podpisania umowy o pracę.

Szkolenie wstępne składa się z dwóch części instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego. W pierwszym przypadki chodzi o zapoznanie pracownika ze sposobami pracy i zachowania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z obowiązującymi w nim przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne jest, aby było ono podobnie jak szkolenie stanowiskowe przeprowadzone przez odpowiednio przygotowane do tego osoby. Z punktu widzenia interesów pracodawcy, ciągłych zmian przepisów - obowiązujących na różnych stanowiskach pracy dobrze, aby była to firma na co dzień zajmująca się szkoleniami BHP jak np. firma SZKOLENIA BHP i PPOŻ Andrzej Krzywdziński.

Szkolenia stanowiskowe mają za cel zapoznać pracownika z czynnikami ryzyka występującymi na zajmowanym przezeń stanowisku, czy to środowiskowym, czy też związanym z wykonywaną pracą. Ważną częścią tego szkolenia jest nauczenie pracownika sposobów ochrony przed zagrożeniami i metodami bezpiecznej pracy na zajmowanym stanowisku.

A co ze szkoleniami okresowymi? Czy trzeba je powtarzać?

Obecnie jedynie pracownicy branży administracyjno-biurowej, jeśli nie wystąpiły nowe czynniki środowiskowe, a pracodawca zakwalifikowany jest do grupy zawodowej, dla której określono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka. Ogólnie jednak wymagane jest okresowe aktualizowanie wiedzy zatrudnianych pracowników. W przypadku osób zatrudnianych na stanowiskach robotniczych co 2 lata, na stanowiskach administracyjno-biurowych co 5 lat podobnie, jak w przypadku osób zajmujących stanowiska kierownicze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz