Artykuł sponsorowany

Czym jest piezo chirurgia i jakie znajduje zastosowanie w stomatologii?

Czym jest piezo chirurgia i jakie znajduje zastosowanie w stomatologii?

Metoda piezo chirurgii znana i stosowana jest przez lekarzy stomatologów od lat, choć ta enigmatycznie brzmiąca nazwa może budzić skojarzenie z innowacyjnymi formami zabiegowymi. W piezo chirurgii wykorzystuje się ultradźwięki do obrabiania tkanek twardych, takich kości zębowe, czy implanty. Na czym dokładnie polega ta metoda? W jakich zabiegach dentystycznych jest wykorzystywana? Dowiesz się tego z niniejszego artykułu.

Na czym polega piezo chirurgia?

W piezo chirurgii lekarz stomatolog wykorzystuje specjalne urządzenie, które emituje drgania piezoelektryczne, dzięki którym możliwe jest wykonywanie cięć precyzyjnych o niewielkich rozmiarach (mikrometryczne), a przy tym bez uszkodzeń otaczających tkanek. Ponadto nowoczesne urządzenia piezo chirurgii wyposażone są w wiele różnych końcówek, dzięki czemu możliwe jest cięcie zarówno kości zębów, struktur dziąseł, jak i tkanki podniebienia i okolic języka.

Minimalne przy tym uszkodzenia struktur anatomicznych w jamie ustnej podczas zabiegu powodują, że pojawia się niewielka ilość krwi, co sprzyja również późniejszej regeneracji.

Ponadto operacje przeprowadza się wyłącznie na tkankach zniszczonych (zmineralizowanych), nie doprowadzając do uszkodzeń tych, które nie zostały dotknięte wadą.

Jak wyjaśniają dentyści z częstochowskiej Prywatnej Praktyki Stomatologicznej 6 (M.P. Tkaczyńscy) - wykorzystując piezo chirurgię, możliwe jest leczenie tkanek przy samych nerwach, bez ich podrażniania, co wiązałoby się z bólem w trakcie i po zabiegu. Brak krwi oraz dezynfekujące właściwości emitowanych fal ultradźwiękowych sprawiają dodatkowo, że ryzyko zakażenia jest minimalne.

Kiedy dentysta sięga po metody piezo chirurgiczne?

Piezo chirurgia jest obecnie bardzo powszechnie wykorzystywana w wielu obszarach stomatologii w tym:

  • implantologia (umożliwia m.in. rekonstrukcję kości wokół implantu i przygotowanie miejsca do jego wszczepienia);
  • ortodoncja (pozwala m.in. wykonywać nacięcia szczęki, co skraca okres korekcji wad zgryzu przy zastosowaniu aparatu nazębnego);
  • leczenie kanałowe zębów;
  • ekstrakcja zęba (piezo chirurgia ma bardzo pozytywny wpływ na regenerację tkanek);
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej, gdy wyrostek zębowy jest w stadium zaniku;
  • korekta wad budowy szczęki,
  • usuwania torbieli.
Zastosowań piezo chirurgi we współczesnej stomatologii jest znacznie więcej, a sama lista wciąż się wydłuża. Dentyści bardzo chętnie z korzystają z tej formy operacji, ponieważ mogą być przeprowadzane niemal całkowicie bezkrwawo, bezboleśnie, a dodatkowo późniejsza regeneracja jest znacznie krótsza niż przy zastosowaniu tradycyjnych metod leczenia stomatologicznego.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz